Ειδικό Πρωταθλημα ανόδου – 1η ημέρα… Παν(ν)αξια-κός για Γ΄Εθνική!

pannaksiakos2Είναι ακόμα η πρώτη μέρα του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου, ίσως όμως και να γνωρίζουμε από σήμερα την ομάδα που θα συμπληρώσει τον 2ο νότιο όμιλο της Γ΄ Εθνικής! Κι αυτό διότι στο μεγάλο ντέρμπι του τριήμερου τουρνουά ο Πανναξιακός ήταν εμφανώς καλύτερος, επικράτησε του Ιπποκράτη με 80-68 και έκανε μεγάλο βήμα για την άνοδο στη Γ΄Εθνική. Κάπως έτσι άλλωστε πανηγύρισε μετά τη λήξη του αγώνα τη νίκη μαζί με τους πολυάριθμους και θορυβώδεις οπαδούς του, που βρέθηκαν στο (κατάμεστο από περίπου 400 θεατές) κλειστό του Εσπέρου στην Καλλιθέα!

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 10 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και δεν έχασαν ποτέ τα ηνία του αγώνα, βασιζόμενοι στο σαφώς πιο “γεμάτο” ρόστερ και τις ποικίλες επιθετικές λύσεις. Ούτε το 4ο φάουλ του Παναγιωτίδη από το 21′ pannaksiakosεπηρέασε τους Κυκλαδίτες, ούτε η αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Κι αυτό διότι ο Πανναξιακός είχε πάρα πολλές λύσεις και διατήρησε σταθερά μία διαφορά 6-10 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτός που έκανε τη διαφορά πάντως ήταν ο 41χρονος Κώστας Πασχάλης, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένου και ενός τρίποντου που ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους στο 34′ (60-48).

Τα εύκολα δύσκολα ο Όμηρος

Στον αγώνα που άνοιξε την 1η μέρα ο Όμηρος Καλλιμασιάς νίκησε την Αναγέννηση Σάμου 62-58, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στα τελευταία δύο λεπτά. Η ομάδα της Χίου μπήκε δυνατά στο ματς, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων και κάπου εκεί ήταν η διαφορά μέχρι το 38′. Σε εκείνο το σημείο όμως η πίεση σε όλο το γήπεδο από τους Σαμιώτες προκάλεσε λάθη και η Αναγέννηση με τον Αντωνούσο πρωταγωνιστή (σημείωσε 24 πόντους) έκανε την αντεπίθεση της πλησιάζοντας με 58-57.

Μάλιστα, η ομάδα του Ζωντού είχε και την ευκαιρία δύο φορές να προηγηθεί στο σκορ, ωστόσο τα δύο τρίποντα που επιχείρησε ήταν άστοχα. Στο τέλος, το ματς κρίθηκε στις βολές με τον Όμηρο (μία φορά με τον Λεγάτο και μία με τον Τσουρή) να έχει 4/4 και να κατακτά τη νίκη.