ΕΚΑΣΔΥΜ: Ισοφάρισαν Βελβεντό και Σιάτιστα

ekasdym_logoΤη σειρά ισοφάρισε η Σιάτιστα έπειτα από τη νίκη της στο χθεσινό παιχνίδι επί της Λασσάνης με 73-60 κάνοντας το 2-2 στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της ΕΚΑΣΔΥΜ.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ΄ολη τη διάρκειά του, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα η Σιάτιστα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τόσο την αστοχία όσο και τα λάθη του αντιπάλου με αποτέλεσμα να πάρει τη διαφορά που της έδωσε και τη νίκη.

Στο δεύτερο παιχνίδι και το Βελβεντό έκανε το 2-2 καθώς επικράτησε του Αρίωνα με 83-77. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 48-29. Στη συνέχεια όμως, η ομάδα της Πτολεμαΐδας ροκάνισε τη διαφορά, αλλά οι εύστοχες βολές του Βελβεντού και ένα καθοριστικό καλάθι δεν άφησαν περαιτέρω περιθώρια στον αντίπαλο για κάτι παραπάνω.  σ

Πλέον, τα δύο ζευγάρια θα λύσουν τις διαφορές τους στα τελευταία ματς που θα διεξαχθούν της Μ. Τετάρτη.