ΕΚΑΣΔΥΜ: Στη Γ΄εθνική ο Αριστοτέλης Φλώρινας

Την άνοδο στη Γ΄εθνική πανηγυρίζει ο Αριστοτέλης Φλώρινας καθώς επικράτησε στην παράταση της Καστοριάς με 85-84 στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ κάνοντας το 3-1!  Το νικητήριο καλάθι το πέτυχε ο Παπούλιας 11” πριν από το τέλος (σ.σ. ενώ ήταν ο ίδιος ο οποίος με γκολ-φάουλ έκανε το (81-83), ενώ η Καστοριά αν και είχε την τελευταία επίθεση, ο Μπέγος όμως δεν κατάφερε να σημειώσει το τρίποντο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι, ενώ το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς, όμως στην επανάληψη η Φλώρινα ανέβασε στροφές. Τρία διαδοχικά τρίποντα από την πλευρά των φιλοξενούμενων έκαναν το 43-53, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά άγγιξε το +12 (59-47). Η Καστοριά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς από το 35′ πήρε ξανά τα… πάνω της και με επιμέρους σκορ 17-6 έστειλε το ματς στην παράταση (76-76). Εκεί αν και οι γηπεδούχοι πήρε το προβάδισμα (81-78), οι πέντε συνεχόμενοι πόντου του Παπούλια ήταν αυτοί που τελικά χάρισαν στον Αριστοτέλη Φλώρινας το πρωτάθλημα και παράλληλα την άνοδο στη Γ’ εθνική!

Οσον αναφορά τη φιέστα αυτή αναμένεται πιθανότατα το ερχόμενο Σάββατο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 36-38, 47-59, 76-76, 84-85