ΕΚΑΣΚΕΜ: Το πρώτο βήμα ο Πανεδεσσαϊκός

ekaskem_logoΤο break έκανε ο Πανεδεσσαϊκός, νικώντας στο κλειστό του Πολυκάστρου τον Εύαθλο Μακεδονικό με 70-60 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών των play off της ΕΚΑΣΚΕΜ. Η ομάδα της Έδεσσας έκανε έτσι το 1-0 και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου και την επιστροφή στη Γ’ εθνική μετά την περίοδο 2010-2011, έχοντας το δεύτερο παιχνίδι της σειράς στο γήπεδό της (3/5 στο ΔΑΚ Έδεσσας).

Στο αγωνιστικό σκέλος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο κατάμεστο κλειστό του Πολυκάστρου να επιβάλλουν το ρυθμό τους και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν δίχως βασικούς παίκτες τους στο τελευταίο 10λεπτο, πήραν την πολύτιμη νίκη. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν αγχωμένοι, έπαιξαν υπό την πίεση του αποτελέσματος και δεν μπόρεσαν ν’ αποφύγουν σημαντικά λάθη, που τους οδήγησαν στην εντός έδρας ήττα.