«European Basketball Tour – Cyprus 2011»: Ελλάδα-Ρωσία 83-80

Η Εθνική της… τελευταίας στιγμής λειτούργησε ξανά καταφέρνοντας να πάρει την τρίτη της νίκη στο European Baskeball Tour αυτήν τη φορά απέναντι στη Ρωσία με 83-80. Η ελληνική ομάδα πάλεψε καθώς γύρισε το παιχνίδι από το -15, παίζοντας καλή άμυντα στο δέυττερο ημίχρονο, αλλά και με ορθές επιθέσεις πήρε μία δύσκολη νίκη απέναντι στην πιο μαχητική ομάδα του τουρνούα. Στο ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική πήρε το προβάδισμα (8-4) αλλά δεν κατάφερε να το διατηρήσει, αφού τα πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ δύο πόντων (μόλις 17%) επέτρεψαν στους Ρώσους να κάνουν 10-1 επιμέρους σκορ και να πάρουν τα ηνία του αγώνα (16-9 στο 8′).

Η Εθνική δεν μπορούσε να δημιουργήσει, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει. Παράλληλα, η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν λειτουργούσε και έτσι οι Ρώσοι -κυρίως με Κιριλένκο και Φριτζόν-, το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο, αφού με το πέρασμα των λεπτών ανέβαζαν τη διαφορά για να φτάσει ακόμη στο +15 στο 18΄(40-25). Οι Ζήσης και Μπράμος μείωσαν παροδικά για την Εθνική για να τελειώσει το ημίχρονο 34-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ονομαστεί και ως το ξέσπασμα της Εθνικής! Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έκαναν ότι δεν έκαναν τα 20 προηγούμενα λεπτά. Παίζοντας άμυνα, ενώ οι πολύ καλές κατά διαστήμα οργανωμένες επιθέσεις έφεραν το 13-1 και την ισοφάριση για την εθνική ομάδα (50-50 στο 27΄). Αλλά και πάλι η Εθνική είχε κένα τα οποία έδωσαν και πάλι το προβάδισμα τους Ρώσους (60-57 στο 30’).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και την τελευταία περίοδο με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ αλλά παράλληλα η Εθνική είχε ρυθμό παρουσιάζοντας ξεσπάσματα. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ξανά ισόπαλες (62-62 33′). Λίγο αργότερα ένα φάουλ και μια τεχνική ποινή που δέχτηκαν οι Ρώσοι οδήγησαν εκ νέου το ματς στα ίσια (75-75), ενώ αμέσως μετά ο Μπουρούσης έδωσε ύστερα από πολύ ώρα το προβάδισμα (77-75). Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που οδήγησε σε ακόμα μια ισοπαλία (78-78) για να κάνει με γκολ φάουλ στο 39 το 81-78. Ο Φριτζόν με δύο εύστοχες βολές έκανε το (81-80. 34′) πριν από τη λήξη του αγώνα η Ρωσία είχε την ευκαιρία αλλά Κιριλέκο και Σβεντ δεν βρήκαν στόχο στα σουτ που επιχείρησαν ενώ ο Μοσγκόφ υπέπεσε σε βήματα πριν  από το τέλος. Αμέσως μετά η Εθνική πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών με τον Σλούκα να κάνει το (83-80). Στην τελευταία επίθεση ο Φριτζόν υπέπεσε σε λάθος δίνοντας στην ελληνικη ομάδα τη νίκη…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 34-43, 57-60, 83-80
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13 (6ριμπ.), Ζήσης 11, Ξανθόπουλος 2, Μπράμος 4, Φώτσης 11 (4ρ), Παπανικολάου 7, Σλούκας 8 (3 ασ, 2 κλ.), Μαυροειδής 2, Κουφός 2, Βουγιούκας 2, Καϊμακόγλου 13.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 3, Ζουκανένκο 2, Μπίκοφ 2, Φριντζόν 24, Βορόνοφ, Μοζγκόφ 9, Σβεντ 8, Μόνια 3, Κοστόφ 2, Σαμπάλκιν 4, Κιριλένκο 23.

*Εκτός 12άδας έμειναν οι αδερφοί Καλάθη, ο Κώστας Χαραλαμπίδης και ο Βαγγέλης Μάντζαρης.