basketball_rimO Ίκαρος Νέας Σμύρνης πήρε τη νίκη στο «Σαλούν», απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου με 69-76 κατακτώντας την τέταρτη θέση της Γ’ Εθνικής.

Στην περίπτωση λοιπόν, που υπάρξει δεύτερη κενή θέση στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, θα είναι η αναλόγως επιλαχούσα ομάδα.

Ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 2΄λεπτό προηγήθηκε με 6-0, ενώ έλεγχε το ρυθμό του αγώνα και να κλείσει το δεκάλεπτο με 16-12 καθώς τα ελεύθερα τρίποντα δε μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε καλάθια και να πάρει μεγαλύτερη διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να κλείσει πολύ την άμυνά της και κατάφερε με τη λήξη να προηγείται με βραχεία κεφαλή.

Στην επανάληψη, ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά και με 11-3 επιμέρους σκορ κατάφερε προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (37-30) και να κλείσει το δεκάλεπτο με +4. Η Νίκη απάντησε με 10-3 κάνοντας το 55-58 αλλά και πάλι ο Ικαρος με νέο σερί 11-0 (τρία τρίποντα ,ένα δίποντο) αποκατέστησε τη διαφορά στο +7 και προηγήθηκε στο 37΄λεπτό με 65-58. Ο Ίκαρος που γενικά στις τελευταίες επιθέσεις είχε 4/8 βολές δεν κινδύνεψε ουσιαστικά καθώς και η ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου ήταν και αυτή άστοχη από τη γραμμή με αποτέλεσμα 15΄΄ δεύτερα πριν το τέλος ο Ίκαρος να προηγηθεί με 76-69 και με τη λήξη να γραφεί το τελικό 76-71.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ  76-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12,26-27,52-48,76-71
ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ.(Μακρυδήμας Π.-Τσεπέλης Β.) Μπουραζάνης 1, Καννάς, Βλασσόπουλος, Βούζας 7 (1), Ντεφούδης 5, Συριστατίδης 22 (3), Βουρλίτης 15 (1), Δαρμογιάννης 6 (2), Μιχαλόπουλος 4, Δρίβας 16 (3).