Ερμής Σχηματαρίου και ΧΒΑ νίκησαν στην πρεμιέρα του 4ου τουρνουά “Θόδωρος Τριπολίτης”

Ο Ερμής Σχηματαρίου και ο ΧΒΑ πήραν τα εισιτήρια για τον τελικό του 4ου τουρνουά “Θόδωρος Τριπολίτης”, που πραγματοποιείται στη Χίο στη μνήμη του αδικοχαμένου μπασκετμπολίστα. Στον πρώτο χρονικά αγώνα ο ΕΡΜΗΣ Σχηματαρίου με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κατάφερα να επικρατήσει του ΦΟΒ με 60-81, με τους πρωταθλητές Χίου να ελέγχουν τον αγώνα στο 1ο μέρος ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Στην επανάληψη όμως η έμπειρη ομάδα της Βοιωτίας πιστοποίησε τη δυναμική της και έφτασε δίκαια στην ευρεία νίκη. Στον 2ο αγώνα η καλοδουλεμένη ΧΒΑ του Βασίλη Μπρατσιάκου νίκησε τον οικοδεσπότη ΒΑΟΛ Χίου με σκορ 63-69. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με δυνατές μονομαχίες και εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα της Χαλκίδας έδειξε πιο έτοιμη από τον νευρικό Βούρειο και εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της κοντά στο καλάθι και τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας της έφτασε δίκαια στην επικράτηση.

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 68-91
Διαιτητές: Κοντίλης – Συμιακάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 39-43, 56-63, 68-91.
ΦΟ Βροντάδου (Αμέντας) Ρόκκας 9(2), Παρμενίδης, Πνευματικούδης, Λεγάτος 19(3), Πατελίδας 6, Λαμπρινούδης 3(1), Γιαννακός 9, Κοκκινάκης, Νακόπουλος 5, Γεωργιάδης, Αργυρούδης 16(2), Μπάντσεφ.
ΕΡΜΗΣ Σχηματαρίου (Τσαούσης) Μιλισσόβας 2, Πανταζής 15(2), Γκρινιάρης 12, Κώνστας 7, Μεϊντάνης 2, Κούτης, Μάραντος 15(2), Εντζιάκα 29, Γιανναλέτσος 7.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ – ΧΒΑ 63-69
Διαιτητές: Λουκαράκης – Φλωράδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 31-33, 47-44, 63-69.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας – Συμιακάκης) Σερέπας, Σαμιώτης 10(1), Ανδρουλάκης 8, Σουλίκας 9, Φουντουλάκος, Κουτσαντωνάκης, Καραφαντής, Κουϊμτζής 10, Μίχος 2, Τροβάς 17(2), Σουλινάρης 2, Κωνσταντινάκος 5(1).
ΧΒΑ (Μπρατσιάκος) Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 12(2), Σταθόπουλος 2, Κοσμετάτος 16(2), Κατσούλας 15(1), Βογιατζής, Χατζηστάμου 2, Πελεκούδας 17, Κατσαγόνας 2, Τσιριμώκος 3.