ΕΣΑΚΕ – Συγκλονιστική παραμονή για Ηλυσιακό

Το Περιστέρι νίκησε τον Ηλυσιακό 83-82 στον άτυπο τελικό για την παραμονή στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Α1, ωστόσο η ομάδα των Ιλισίων ήταν αυτή που κατέκτησε τη σωτηρία της. Το Περιστέρι χρειαζόταν νίκη με 4 πόντους διαφορά προκειμένου να παραμείνει στην Α1 (είχε ηττηθεί με 3 πόντους διαφορά στον πρώτο γύρο και είχε χειρότερο συνολικό γκολ αβερέιτζ στο πρωτάθλημα), κάτι που οδήγησε σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, που είχε όμως και έντονη γεύση… παρωδίας.

Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις περισσότερες ελεύθερες βολές που έχουν χαθεί… σκόπιμα σε αγώνα μπάσκετ, αφού το μεν Περιστέρι ήθελε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση για να διεκδικήσει νίκη με διαφορά 4 πόντων, ο δε Ηλυσιακός αυτός ακριβώς ήθελε να αποφύγει! Το αποτέλεσμα όλων αυτών; Ο… χορός των εσκεμμένα άστοχων ελευθέρων βολών άρχισε στα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα (μετά το καλάθι του Τζόναθαν Μίτσελ που έφερε το ματς στα ίσια και το άστοχο σουτ του Στόγκλιν που επακολούθησε), με τον Πέτρουλα να έχει 0/2. Ο Στόγκλιν αστόχησε πάλι στο νικητήριο σουτ, το ματς πήγε στην παράταση και εκεί επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό…

Το Περιστέρι ξέμεινε από παίκτες (είχαν αποβληθεί η Κανονίδης, Μάντζαρης, Ζούμπος) αλλά πήρε το προβάδισμα και έχασε μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες να ξεφύγει στο σκορ. Ο αγώνας όμως έμοιαζε προορισμένος να κριθεί στο τέλος, με τον ίδιο τρόπο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ ισόπαλο (81-81), ο Χατζής έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη από τις βολές που κέρδισε για να μην δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ισοφάρισης και εν συνεχεία ο Παπαντωνίου σκόραρε χωρίς πίεση (83-82), αφού ο Ηλυσιακός προσπαθούσε να αποφύγει το φάουλ!

Η παρωδία κορυφώθηκε στην επόμενη φάση. Το Περιστέρι έκανε φάουλ στον Μάρας και αυτός αστόχησε εσκεμμένα και στις δύο βολές (σε περίπτωση που είχε 1/2 θα πήγαινε παράταση το ματς) αλλά ο χρόνος που απέμενε (4”) δεν έφτανε για μία φυσιολογική επίθεση. Ο Ηλυσιακός άφησε τον Παπαντωνίου να κατεβάσει τη μπάλα για λίγα μέτρα και το σουτ που επιχείρησε πίσω από το κέντρο του γηπέδου, αν και πολύ καλό, ήταν άστοχο…