Με το Νώντα Παπαντωνίου να χρίζεται σε παίκτη της τελευταίας στιγμής το Περιστέρι νίκησε με 70-69 το Ρέθυμνο, σ’ ένα ματς απαγορευτικό για… καρδιακούς! Ο Παπαντωνίου πέτυχε το νικητήριο καλάθι, στερώντας απ’ τον Νταμίρ Λάτοβιτς τη δυνατότητα να “στεφθεί” εκείνος το πρόσωπο του αγώνα, καθώς ήταν εκείνος που με επιθετικό ριμπάουντ και γκολ-φάουλ είχε φέρει το Ρέθυμνο μία ανάσα από το διπλό.
Στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός… σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό και με σερί με 12-0 (με τον Καπόνο να πετυχαίνει τους μισούς απ’ αυτούς με 2/2 τρίποντα!) έφτασε στη νίκη με 67-59 επί των “θαλασσί” που για σχεδόν 30 λεπτά έκαναν τη ζωή των αντιπάλων τους δύσκολη…
Η 12η αγωνιστικής της Α1 ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (14/1) με το παιχνίδι Ολυμπιακός – Πανιώνιος στο ΣΕΦ.