Η… μπίλια στο ντέρμπι των «αιωνίων» κάθισε στο κόκκινο κι ο Ολυμπιακός με τη νίκη του (72-67) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, «κλειδώνει» – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι απ’ τον αντίπαλό τους σε πολλά σημεία. Είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεσή τους, νίκησαν στις μάχες των ριμπάουντ κι έβγαλαν περισσότερο πάθος σε κρίσιμα σημεία του ματς. Όπως στο τρίτο δεκέλαπτο, τότε που… πάτησαν το γκάζι, «έχτισαν» μία μικρή μεν (σημαντική δε) διαφορά κι αυτό τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν αυτή την πολύτιμη νίκη (λίγες μόνο μέρες πριν το νέο τους ραντεβού στο Ελληνικό, στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας).

Ο Ολυμπιακός αν και είδε τον… συνήθη ύποπτο Βασίλη Σπανούλη να μην «πιάνει» τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής του, βρήκε στα πρόσωπα των Περπέρογλου, Πρίντεζη, Λο, Παπανικολάου και Χάινς τις λύσεις που χρειαζόταν. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βρει ποιος θα μπορούσε να βοηθήσει τον απελπιστικά μόνο του σ’ αυτή τη μάχη Διαμαντίδη. Ο Σχορτσιανίτης το προσπάθησε, αλλά δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του, ο Λάσμε έβαλε μερικές… πινελιές, αλλά και πάλι τα… νούμερα δεν έβγαιναν. Οι Ούκιτς και Μπανκς δεν έπειθαν, ο Ξανθόπουλος που κλήθηκε να βοηθήσει δεν μπόρεσε να παίξει καταλυτικό ρόλο για την αλλαγή της εικόνας της ομάδας του κι έτσι οι Πειραιώτες πήραν αυτό που ήθελαν.

Η εξέλιξη του ντέρμπι
Οι «πράσινοι», βέβαια στο ξεκίνημα του ματς έδειξαν ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο απ’ αυτό της συνέχειας. Μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ του ΣΕΦ, προηγήθηκαν με 4-11 στο 4ο λεπτό, έχοντας βρει λύσεις στην επίθεσή του, αλλά κυρίως παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, ιδίως πάνω στον Σπανούλη, με τον Ούκιτς να είναι… βδέλλα πάνω του! Το τρίποντο του Παπανικολάου στο 5λεπτο, με το οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-11 αποτέλεσε και το έναυσμα της αντεπίθεσης των γηπεδούχων, που μ’ ένα σερί 13-3, προσπέρασαν με 17-14 στο 7’. Η επιλογή του Μπαρτζώκα να εκμεταλλευτεί τον Σερμαντίνι δεν απέδωσε, καθώς ο Γεωργιανός – όπως και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ – υπέπεσε πολύ γρήγορα σε δύο φάουλ (και τα δύο στον Σχορτσιανίτη), με τον άσο του Παναθηναϊκού να «ταΐζεται» απ’ τους συμπαίκτες του και ν’ αναγκάζει την αντίπαλη άμυνα να κλείσει προς τα μέσα. Στοιχείο που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν ελεύθερα σουτ απ’ τα 6.75, μ’ ένα εξ αυτών (διά χειρός Τσαρτσαρή) να προπορεύονται στο 10λέπτο με 22-20.

Οι «πράσινοι» με τον Σχορτσιανίτη να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι βρέθηκε και πάλι στο +4 (24-28 στο 13’), αλλά η… απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του και για μία ακόμη φορά πήρε τα ηνία (38-33 στα 15’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου), παρόλο που είχε τον Σπανούλη αρκετά νευρικό ακόμη κι απ’ τη γραμμή των βολών (4/6)!

Το ματς λίγο έλειψε να… τιναχτεί στον αέρα λίγο πριν το τέλος του 20λέπτου, αρχικά όταν οι ρέφερι «φιλοδώρησαν» από μία τεχνική ποινή σε Λάσμε και Σπανούλη για την «κοκορομαχία» τους, αλλά και με την απόφαση των διαιτητών λίγα δεύτερα πριν τη λήξη όταν έκριναν ότι το φάουλ που έκανε ο Παπανικολάου (και θα ήταν το 3ο του) στον Λάσμε έγινε με το χρονόμετρο να έχει ήδη μηδενιστεί… Τελικά αφού ηρέμησε η κατάσταση, οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 38-33 υπέρ των γηπεδούχων…

Ένα προβάδισμα το οποίο οι Πειραιώτες φρόντισαν να το διευρύνουν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (49-41), πιέζοντας τους αντιπάλους τους στην άμυνα, αλλά συνάμα έχοντας καλύτερα ποσοστά στην δική τους επίθεση και κερδίζοντας και τις μάχες των ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός έβλεπε τον Σχορτσιανίτη να είναι ασταμάτητος, φορτώνοντας με το 3ο φάουλ του Σερμαντίνι, αλλά παράλληλα βάζοντας τη μπάλα και στο… πλεκτό, πριν πάντως βρεθεί κι εκείνος στην επικίνδυνη ζώνη των φάουλ (με 3 στο 25’). Το momentum του ματς ήταν υπέρ του Ολυμπιακού, που κατάφερε ν’ ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στο +9 (53-44), αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να ψάξει λύσεις στον πάγκο του για να μην χάσει η ομάδα του την επαφή με το σκορ. Κάτι πάντως που δεν μπόρεσε να το πετύχει, αφού ο Ολυμπιακός «έχτισε» διψήφια διαφορά (56-46) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, την οποία όμως δεν μπόρεσε να συντηρήσει, αφού οι αντίπαλοί του μείωσαν σε 58-52 με το τέλος της περιόδου, χάρη στον Διαμαντίδη, που ήταν κι ο μοναδικός απ’ τους φιλοξενούμενους που απειλούσε…

Κι όσο ο Διαμαντίδης ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι του Ολυμπιακού, τόσο το έργο των γηπεδούχων γινόταν πιο εύκολο. Η προσπάθεια του Λάσμε να ενισχύσει τον επιθετικό τομέα των «πρασίνων» δεν είχε συνέχεια. Τα λάθη του Παναθηναϊκού κι η αστοχία του, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να… πατήσει το γκάζι και να βρεθεί μπροστά με +11 (67-56 στο 34’). Ο Περπέρογλου έκανε καταπληκτικό παιχνίδι σε άμυνα κι επίθεση (αλλά και με τα επιθετικά ριμπάουντ) δίνοντας στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα πάρει τη νίκη (72-67) και να «κλειδώσει» την πρωτιά (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) στην κανονική περίοδο της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 12 (1), Αντιτς 2, Σπανούλης 11 (1), Περπέρογλου 10 (2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 4, Πάουελ 5, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 9 (2)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσιανίτης 14, Μπράμος, Ματσιούλις 4, Καπόνο 3 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 3 (1), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 4