ΕΣΑΚΕ (8η αγων.)

Ο ΠΑΟΚ με το… κρύο αίμα του αμερικανο-ιρλανδού ΜακΓκραθ κατάφερε να επικρατήσει του αξιόμαχου Ρεθύμνου με 91-85 στην παράταση για την 8η αγωνιστική της Α1. Οι κρητικοί βρέθηκαν μία ανάσα απ’ τη… μπαλωθιά στη Θεσσαλονίκη, αλλά ο ΜακΓκραθ μ’ ένα τρίποντό του έγραψε το 76-76 κι έστειλε το ματς στην παράταση κι εκεί συνέχισε να “φορτώνει” το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη, που διατηρεί τους Θεσσαλονικείς στα… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα της Α1. Νίκη με την “ψυχή στο στόμα” πέτυχε κι ο Πανιώνιος (81-73) κόντρα στον Πανελευσινιακό, που αποδείχθηκε “σκληροτράχηλος” και άγγιξε το διπλό στη Νέα Σμύρνη. Οι γηπεδούχοι, πάντως, έδειξαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του ματς, σημείο στο οποίο οι νεοφώτιστοι επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους, κι έτσι απέφυγαν το… έμφραγμα. Στην Πάτρα ο Απόλλωνας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Ηλυσιακού με 94-72.