akiazili-belgio-italia-efhvwn

Ημέρα εκπλήξεων ήταν η δεύτερη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται από χθες στο Ικόνιο της Τουρκίας. Η μεγαλύτερη όλων έγινε στον “ελληνικό” όμιλο, εκεί όπου η Βοσνία σόκαρε τους γηπεδούχους Τούρκους, παίρνοντας τη νίκη με 73-66 στον βραδινό αγώνα. Η Βοσνία είχε σε εκπληκτική βραδιά τον Ατιτς και στην τελευταία περίοδο έκανε ένα σερί 14-0 από το 35′ έως το 39′, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, το Βέλγιο σημείωσε τη μία από τις άλλες δύο μεγάλες εκπλήξεις της 2ης ημέρας. Οι Βέλγοι επικράτησαν της Ιταλίας με 79-75 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας από το 2008, μπερδεύοντας παράλληλα τον 1ο όμιλο του τουρνουά. Κι αυτό διότι στο άλλο ματς η Λετονία νίκησε την Πολωνία 72-68 και οι τέσσερις ομάδες έχουν πλέον όλες από μία νίκη και μία ήττα!

Η άλλη μεγάλη έκπληξη της ημέρας έγινε κι αυτή το μεσημέρι στον 4ο όμιλο, όπου ο Πόποβιτς σημείωσε τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του και το Μαυροβούνιο νίκησε τη Σερβία 78-73. Τα εύκολα δύσκολα έκανε από τη μεριά της η Ισπανία, που προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά χρειάστηκε να κρατήσει τη Ρωσία στους bender6 πόντους στην τελευταία περίοδο για να την καταβάλλει με 67-60. Οι “φούριας ρόχας” είχαν σε εντυπωσιακή ημέρα τον Γιανκούμπα Σίμα (16 πόντοι, 19 ριμπάουντ, 6 τάπες).

Τα φαβορί επικράτησαν εύκολα στον 2ο όμιλο. Η Κροατία ήταν ισοπεδωτική στα τελευταία 12 λεπτά και με ένα σερί 14-0 μετέτρεψε το 54-58 σε 68-58, άνοιξε τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους και διέλυσε τη Λιθουανία 89-66. Την πιο εντυπωσιακή εμφάνιση των πρώτων δύο ημερών έκανε ο Ντράγκαν Μπεντερ, που έβαλε 34 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ για τους Κροάτες, οι οποίοι έκαναν συνολικά 18 κλεψίματα στο ματς και κράτησαν τον Σαμπόνις στα 1/8 σουτ! Στο άλλο ματς, η Γαλλία συνέτριψε την Αγγλία 73-45 αλλά είδε έναν από τους κορυφαίους παίκτες της, τον Αντουάν Βαλέζ, να χτυπάει στο δεξί γόνατο, την ώρα που οι Αγγλοι δεν είχαν πάλι τον ηγέτη τους, τον Ντανγκ-Ακόντο, λόγω τραυματισμού.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο-Ιταλία 79-75 Ακιαζίλι 21π., 8ρ., 6ασ., Μποζού 16π. – Μουσίνι 28π.
Λετονία-Πολωνία 72-68 Λόμας 23π., 4κλ., Μάλμανις 14π., 8ρ. – Πονίτκα 17π.

1. Ιταλία 1-1 147-134 3
2. Πολωνία 1-1 135-135 3
3. Βέλγιο 1-1 142-142 3
4. Λετονία 1-1 127-140 3

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Αγγλία-Γαλλία 45-73 Στιλ 14π., 6ρ. – Σμοκ 18π., 8ρ., Ντισουλιέ 14π., 8ρ.
Λιθουανία-Κροατία 66-89 Ζουκλέβιτσους 17π. – Μπέντερ 34π., 13/19σ., 14ρ., Μπόζιτς 20π.

1. Κροατία 2-0 177-113 4
2. Λιθουανία 1-1 141-161 3
3. Γαλλία 1-1 145-120 3
4. Αγγλία 0-2 92-161 2

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Τσεχία-Ελλάδα 57-75 Σκραντς 14π., 16ρ. – Χαραλαμπόπουλος 23π., 7ρ., 4ασ., 3κλ., Μήτογλου 11π., 16ρ.
Βοσνία-Τουρκία 73-66 Ατιτς 24π., 12ρ. – Γκιουβέν 16π., 7ρ.

1. Ελλάδα 2-0 153-126 4
2. Βοσνία 1-1 142-144 3
3. Τουρκία 1-1 167-124 3
4. Τσεχία 0-2 108-176 2

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Σερβία 78-73 Πόποβιτς 25π., Νίκολιτς 20π., 11ρ. – Μαρίνκοβιτς, Βούτσετιτς 14π.
Ρωσία-Ισπανία 60-67 Καρπένκοφ 14π., 10ρ. – Σίμα 17π., 8/11δ., 19ρ., 6κ.

1. Ισπανία 2-0 140-132 4
2. Μαυροβούνιο 1-1 150-146 3
3. Σερβία 1-1 152-131 3
4. Ρωσία 0-2 113-146 2