Ευρωμπάσκετ U18: Έκανε… σεφτέ η εθνική εφήβων!

Με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ ν’ ανεβάζει “στροφές” στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η εθνική ομάδα των εφήβων έκανε… σεφτέ στις υποχρεώσεις στης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 στη Σμύρνη. Ο νεαρός άσος “κουβάλησε” την εθνική μας στη νίκη της με 67-56 επί της Τσεχίας, γράφοντας το πρώτο του double-double (20π., 13 ρ.), ενώ είχε στο πλευρό του τους Πλώτα (15π.) και Κορκοντζέλο (11π.), οι οποίοι έδωσαν επιθετικές λύσεις.

Η νίκη, βέβαια ήρθε έχοντας η εθνική μας προσήλωση στην άμυνα και “καθαρό μυαλό” όταν χρειάστηκε. Διότι η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να έχει τα ηνία του ματς (0-8, 13-22), όμως φάνηκε να χάνει τον… προσανατολισμό της στο δεύτερο 10λεπτο. Δίνοντας την ευκαιρία στους Τσέχους να καλύψουν το +9 που είχε δημιουργήσει η Ελλάδα και μ’ ένα επιμέρους 16-5 να προσπεράσουν με 29-27 στο 17′. Ευσταθίου, Σαμοντούροβ και Κορκόντζελος ήταν αυτοί που ανέλαβαν να οδηγήσουν στο +4 του ημιχρόνου (31-35).

H διαφορά έφτασε στο +12 (31-43, 22’20’’) με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά λίγο αργότερα εξαιτίας του τραυματισμού του Γιάκουμπ Νέτσας της Τσεχίας. Οι Τσέχοι πλησίασαν (36-43, 24’) με τον Συμεών Ευσταθίου να δίνει ξανά διψήφια τιμή στη διαφορά (39-49, 26′) και τον Νίκο Πλώτα να οδηγεί στο +14 (39-53, 27′).

Η Τσεχία επέστρεψε (50-55, 33′) με τον Σβόμποντα. Ο Σαμοντούροβ ήταν εκεί για το 50-58 (34’45”) με “γκολ φάουλ” και ο Λαγός για το 52-61 (36’10”) για να πέσει η αυλαία με το τελικό 56-67.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Μέιρσον (Ισραήλ), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Πλώτας 15 (1), Σπρίντζιος 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13ρ. 5κ.), Ζούγρης 4