Η Γαλλία επιβεβαίωσε από το εναρκτήριο ματς τον τίτλο του φαβορί που την ακολουθεί στο Ευρωμπάσκετ Νέων. Παρ’ ότι πέτυχε μόλις 49 πόντους, επικράτησε εύκολα της Κροατίας με 49-33 σε ένα ματς που μάλλον θα ξεχάσουν εύκολα όσοι το παρακολούθησαν, καθώς οι δύο ομάδες σούταραν μαζί με 28% εντός πεδιάς και υπέπεσαν σε 40 λάθη!

Οι “τρικολόρ” πήραν από την αρχή το προβάδισμα διατηρώντας του μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά κάποια στιγμή του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Εβάν Φουρνιέ με 18 πόντους.

Την ανατροπή της πρεμιέρας έκανε το Μαυροβούνιο, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους στο ημίχρονο (31-49)  αλλά χάρη στο τρίποντο του Μίλουτιν Ντουκάνοβιτς 4” πριν από το τέλος του αγώνα επικράτησε της Σλοβενίας με 80-77 .

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ (τους 26 τους πέτυχε στο 2ο ημίχρονο!), ενώ τον ακολούθησε ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 15 . Στράφι πήγε η εκπληκτική απόδοση του Αλεν Ομιτς, ενός από τους σέντερ του τουρνουά που θα συζητηθούν, που είχε 28 πόντους με 13/15 δίποντα. Ο Εντο Μούριτς πρόσθεσε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους Σλοβένους.

Η Λιθουανία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του 4ου ομίλου, αυτού με τον οποίον θα διασταυρωθεί η Ελλάδα στη 2η φάση.  Η Λιθουανία επικράτησε της Ιταλίας με 82-77 σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλο… αέρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάντως οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές  και ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (71-60), 137” πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Σαουλίους Κουλβιέτις ήταν πρώτος σκόρερ με 32 πόντους (6/7 διπ., 5/5 τριπ., 10 ριμπ.), ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ακίλε Πολονάρα με 18 (4/8 διπ., 2/3 τριπ).

Η Σερβία επιβλήθηκε της Ρωσίας με 72-62, έχοντας μάλιστα τέσσερις παίκτες της με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Ρώσοι αν και προηγήθηκαν στο 11′ (22-20) δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με τους Σέρβους να το ανακτούν και να τελειώνουν το ημίχρονο με +10 (46-36). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρωσία να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 11 πόντους (60-49 στο 30″), με την Σερβία να οδηγείται σε άνετη νίκη.

Ο Νεμάνια Γιάραματς τελείωσε το ματς με 15 πόντους (2/5 διπ., 3/6 τριπ.) και ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 13 (5/9 διπ.). Πρώτος σκόρερ από την πλευρά των Ρώσων ήταν ο Ιβάν Στρεμπκόφ με 13 πόντους.

Με τον Πάτρικ Χέκμαν να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, η Γερμανία “καθάρισε” το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη απέναντι στην Ουκρανία με 72-68. Από τα πρώτα λεπτά οι Γερμανοί επέβαλαν το ρυθμό τους, έχοντας σε όλο το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο οι Οικρανοί κατάφεραν να μειώσουν και  το 31-23 να το κάνουν 33-30 (26′).

Από εκείνο το σημείο τα «πάντσερ» έχοντας σε καλή μέρα τον Χέκμαν πήραν ξανά… αέρα, αυτή τη φορά 14 πόντων (51-37). Και πάλι οι Ουκρανοί από το 36′-39′ έκαναν επιμέρους σκορ 17-7 (67-66). Η συνέχεια ήταν ανάλογη αλλά οι βολές του Χέκμαν (22 π.) ήταν αυτές που σφράγισαν τη νίκη για τους Γερμανούς. Ο Αντρέι Λεμπέντιντσεβ ήταν ο κορυφαίος των Ουκρανών με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με καλάθι του Μάρεκς Μέτζερις 1” πριν από το τέλος η Λετονία πήρε τη νίκη επί της Σουηδίας με 59-57 στο παιχνίδι που έκλεισε την πρώτη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Τζάνις Αντροπς σημείωσε 13 πόντους (3/10 β., 2/2 διπ., 1/8 τριπ.), ενώ από την αντίπαλη ομάδα ο Βίκτορ Γκάντεφορτς πέτυχε 14 πόντους.