Μία ακόμη ήττα πρόσθεσε στο παθητικό της η εθνική ομάδα των εφήβων, που είδε το Ισραήλ να επικρατεί με 81-70 στην 4η αγωνιστική του European Challenger στο Τελ Αβίβ.
Ορισμένα «νεκρά» διαστήματα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, επέτρεψαν στο Ισραήλ να «χτίσει» κάποιες μικρές διαφορές στο σκορ, οι οποίες περισσότερο έπαιξαν ρόλο στον ψυχολογικό τομέα. Η εθνική μας έδειξε ότι είχε τα φόντα ν’ αντιδράσει (9-12 στο 6’45’’, 11-14 στο 8’), αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Ρούμογλου με 4’’ για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου οδήγησε στο 13-23 και στο +11 (18-29 στο 12’30’’).

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου αντέδρασαν και πάλι, κάλυψαν το χαμένο έδαφος (26-31) και με τους Ευσταθιάδη, Ρούμογλου, Μερμίγκη σε ρόλο «εκτελεστικό» έφεραν το ματς στα ίσια (35-35 στο 18’20’’), πριν ο Ζούγρης με τη συμπλήρωση του πρώτου μισού δώσει το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (39-37).
Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να συμβαδίζουν (48-27, 27’10’’), αλλά στην τέταρτη περίοδο το Ισραήλ έχτισε και πάλι μια διαφορά (51-61, 31’20’’), η οποία έφτασε και στο +17 (60-76, 37’20’’). Η Ελλάδα μείωσαν (70-78, 39’10”), αλλά η νίκη έμεινε στους οικοδεσπότες με το τελικό 70-81.
Τελευταίος αντίπαλος της εθνικής μας είναι η Γαλλία την οποία και θ’ αντιμετωπίσει στις 17:00.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 39-37, 50-55, 70-81
Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Ματσιουλάιτις (Λιθουανία), Πρακς (Ουγγαρία)
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Δήμου 2, Γιαννόπουλος 3, Οικονομίδης 6, Οικονομόπουλος 9, Ρούμογλου 11, Μπαζίντας 11, Ευσταθιάδης 8, Ευσταθίου, Φύτρος 2, Μερμίγκης 10, Τσολάκης, Ζούγρης 8