“Εφτάψυχοι” οι 76ερς, “ζωντανοί” οι Λέικερς (+vd)

Είναι ακόμα ζωντανοί… Οι Λέικερς έβαλαν τις 41 από τις 42 ελεύθερες βολές που επιχείρησαν και νίκησαν την Οκλαχόμα με 99-96 στον 3ο αγώνα της σειράς (μείωσαν σε 1-2), έχοντας πάντως και την… ώθηση από τους διαιτητές, οι οποίοι… εφεύρισκαν τρόπους να στέλνουν τον Κόμπι Μπράιαντ συνεχώς στη γραμμή (18/18 είχε). Οπως και να ‘χει, το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στις βολές, όχι όμως και ο Κέβιν Ντουράντ στο τρίποντο της ισοφάρισης, με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Στην Ανατολή, οι τραγικοί επί 26-27 λεπτά 76ερς ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν τους Σέλτικς 92-83, ισοφαρίζοντας με απρόσμενο τρόπο τη σειρά (2-2). Η Φιλαντέλφια ήταν τόσο κακή που αποδοκιμάστηκε στο ημίχρονο από τους φιλάθλους της, αφού ξεκίνησε το ματς με 0-14 και μέχρι το 25’ σούταρε με 20,9% εντός πεδιάς. Στο τέλος όμως ο Αντρε Ιγκουοντάλα, οι αναπληρωματικοί (κυρίως οι Γιανγκ, Γουίλιαμς, Αλεν), τα 17 επιθετικά ριμπάουντ και η σκληρή άμυνα την οδήγησαν στη νίκη.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Φιλαντέλφια-Βοστώνη 92-83 (Τέρνερ 16π., 9ρ., Γουίλιαμς 15π., 8ασ. – Πιρς 24)… 2-2 νίκες
Λ.Α. Λέικερς-Οκλαχόμα 99-96 (Μπράιαντ 36π., 7ρ., 6ασ. – Ντουράντ 21)… 1-2 νίκες