Η Χαλκίδα νίκησε τον Πόλις Καλλιθέας με 88-73 στον εξ αναβολής αγώνα της 19ης αγωνιστικής και αναρριχήθηκε ξανά στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου του Νότου, ακονίζοντας τα δόντια της για το μεγάλο ντέρμπι με το Ιλιον, σε διάστημα μόλις 72 ωρών (Κυριακή 22/4), με το οποίο θα συγκρουστεί  για την… αποκλειστικότητα της κορυφής.

Κόντρα στον Πόλις, πάντως, η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου ζορίστηκε ένα ημίχρονο, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ και έφτασε εύκολα στη νίκη επί των Καλλιθεατών, που δεν είχαν ουσιαστικά τον Σπύρο Παντελιάδη, ο οποίος έπαιξε ελάχιστα λόγω ίωσης.

ΓΠΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 88-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 41-39, 65-53, 88-73
Διαιτητές: Πίγκας, Δαρλαμήτσος
ΓΠΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλογήρου): Γεώργαρος 9 (1), Πανταζής 2, Αγγέλου 6 (2), Κυρίκος, Κατσούλας 6 (1), Τομαράς 24, Σαμουρέλης 10 (1), Σωτηρίου 2, Πούλος 14 (4), Γέρεμιτς 17.
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζωντός): Μπογδανίδης 11 (3), Συγλέτος, Παντελιάδης, Παπαϊωσήφ 17, Σολωμός 6, Κασπαριάν 18, Δελέγκος, Κανέλλης 11 (1), Παρίσος 10.