Εύκολα στους “4” οι Γάλλοι

parkerΑν υπήρχε ένας προημιτελικός με σχεδόν μηδενική πιθανότητα έκπληξης, τότε ήταν αυτός μεταξύ της Γαλλίας και της Λετονίας. Τα προγνωστικά δεν διαψεύστηκαν. Όσο κι αν προσπάθησε η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις, η διοργανώτρια της τελικής φάσης δεν θα μπορούσε να μείνει εκτός συνέχειας. Η Γαλλία έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε εύκολα τη μαχητική Λετονία 84-70 και προκρίθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στους “4” του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Οι Πάρκερ, ΝτιαόΝτε Κολό και Λοβέρν ήταν οι κορυφαίοι των “μπλε”, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-23 στο 9′ αλλά από εκεί και πέρα δεν άφησαν τους Λετονούς να πάρουν πολύ θάρρος. Μείωσαν γρήγορα τη διαφορά, πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ και στην τρίτη περίοδο άρχισαν να ξεφεύγουν. Το σκορ έγινε 56-43 στο 29′ και μέχρι το 35′, όταν η Γαλλία ξέφυγε με 68-51, το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του…

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δέχτηκε μόνο 13 πόντους από το 21′ έως το 36′ και χάρη στην άμυνα της έκανε εύκολο το έργο της απέναντι στη Λετονία, τη μεθαυριανή αντίπαλο της Ελλάδας για τις θέσεις 5-8. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ δεν κυριάρχησε στο γήπεδο, ήταν όμως ανώτερη σχεδόν σε κάθε τομέα από την αντίπαλο της, Αρκετά καλύτερη τουλάχιστον ώστε να μην αφήσει τη Λετονία να της χαλάσει το πάρτι στο 27 χιλιάδων θέσεων “Πιέρ Μορουά”.

ΓΑΛΛΙΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ 84-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 40-38, 56-45, 84-70
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν 2, Μπατούμ 4 (4κλ.), Λοβέρν 10 (7ρ.), Καουντί 1 (8ρ.), Πάρκερ 18 (2τρ., 6ασ.), Φουρνιέ 7, Πιετρούς, Ντε Κολό 11 (1τρ., 7ρ., 5ασ.), Ντιαό 14, Ζελαμπάλ 4, Γκομπέρ 13 (6ρ., 3κ.).
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μέγερις 3, Φρεϊμάνις 9 (8ρ.), Μπλουμς, Μπέρτανς 12, Τίμα 5 (1), Γιανιτσένοκς 16 (3), Στρέλνιεκς 14 (2τρ., 7ασ.), Μπέρζινς 2, Βετσβάγκαρς 2, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 7.