Ζιάγκος: «Συγχαρητήρια στα παιδιά που ανταποκρίνονται σε μια κρίσιμη περίοδο»

ziagkosΗ ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη στου Ζωγράφου επί του Φιλαθλητικού και να βρεθεί αγκαλιά με την μαθηματική άνοδο. Ο Βαγγέλης Ζιάγκος αμέσως μετά τον αγώνα μίλησε για το ματς δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες του που ανταποκρίνονται σε μία δύσκολη περίοδο: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη στου Ζωγράφου σε μια ισχυρή έδρα από όπου βασικοί συνδιεκδικητές της ανόδου ηττήθηκαν. Κάναμε ένα πολύ καλό ημίχρονο με ώριμο και σκεπτόμενο παιχνίδι, εμφανίσαμε όμως διαφορετικό πρόσωπο στο 2ο ημίχρονο όπου στην προσπάθεια μας να ελέγξουμε τον ρυθμό απέναντι σε μια ταχύτατη ομάδα που χτυπάει με επιθέσεις 8’-10’, υπερβάλαμε και ρίξαμε πολύ την ταχύτητα μας στο 5-5. Αποτέλεσμα να μειωθεί η ενέργεια στο παιχνίδι μας, η ποιότητα των επιλογών μας και άρα και η αποτελεσματικότητα τους.

Η διακοπή θα βοηθήσει τους τραυματίες να επανέλθουν (Νίκολιτς, Τσιάκος, Γκιζόγιαννης, Παπαντωνάκος, Δέσπος) και τους υπόλοιπους που σήκωσαν το βαρύ προπονητικό φορτίο να πάρουν βαθιά ανάσα για την συνέχεια. Συγχαρητήρια στα παιδιά, που σε μια κρίσιμη και δύσκολη περίοδο ανταποκρίνονται σε παιχνίδια υψηλών απαιτήσεων και περίεργων συνθηκών».