Το +29 του πρώτου αγώνα έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Κυπέλλου, αφού στο σημερινό παιχνίδι ηττήθηκε από τον Αρη με 74-70. Οι «πράσινοι» αν και μέχρι το 28′ είχαν το προβάδισμα, το τρίπτυχο, Χατζηβρέττα, Ταπούτου και Σλούκα ήταν που έδωσε στους γηπεδούχους μία νίκη γοήτρου.  Τώρα, ο Παναθηναϊκός συναντά για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου στις 6 Μαρτίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (13-13 στο 9′) χωρίς όμως να παρουσιάζουν κάτι το ιδιαίτερο. Ο Αρης έχοντας στη βασική πεντάδα τον εξαιρετικό Χρυσικόπουλο αλλά και με καλή άμυνα κατάφερε να ελέγχει το ματς, όμως ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που του έδωσε μικρό προβάδισμα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-13).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους «κίτρινους» να βρίσκονται κοντά το σκορ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Στον αγώνα μπήκε ο Μάικ Μπατίστ και ο Δημήτρης  Διαμαντίδης με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί στους επτά πόντους (34-27 στο 19′), για να μειώσει ο Χρήστος Ταπούτος με τρίποντο σε 34-30.

Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι ο  Ταπούτος   ισοφάρισαν σε 37-37 στο 23. Παίζοντας ώριμα και με σωστές επιλογές ο Αρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 2.20 (44-43) πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκανε  σερί 7-0 ανακτώντας το προβάδισμα (44-50 στο 29′), για να κλείσει η περίοδος στο 46-50.

Ο Αρης ήταν ο κυρίαρχος μέσα στο παρκέ την τέταρτη περίοδο, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με επιμέρους σκορ 14-1 πέρασε με 11 πόντους μπροστά (67-56), την οποία όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει. Τα συνεχόμενα τρίποντα «έσωσαν» τους «πράσινους» και έφτασαν στο 68-64 (2.36), όμως και πάλι “μίλησε” η πολύ καλή άμυνα των «κιτρίνων» δεν άφησε επιπλέον περιθώρια στον Παναθηναϊκό.

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 74-70
Διαιτητές:  13-21, 30-34, 46-50, 74-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Παφίλης
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μποχορίδης, Τόμας 8, Σλουκάς 11 (2τρ., 5ασ.), Ταπούτος 21 (3τρ., 11ριμ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13 (3), Χαραλαμπίδης 5, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12,  Χρυσικόπουλος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 4 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 7 (1), Σάτο, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 12 (2), Διαμαντίδης 16 (2τρ., 7ασ.), Βουγιούκας 2, Καλάθης 2.