Ηττα από την Ιταλία για τους Εφηβους

efhvwnΗ Εθνική Εφήβων έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά το δεύτερο μισό ανήκε στους Ιταλούς που πήραν τη νίκη με 67-53 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτζερ» στο Μανχάιμ της Γερμανίας.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 4μ.μ. τη Γαλλία.

Η Ιταλία ήταν αυτή που προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά (4-6, 3’50’’). Ιορδάνου, Κουρέπης και ένα γκολ φάουλ από τον Αγραβάνη, βοήθησαν την Ελλάδα να χτίσει την πρώτη της μικρή διαφορά (10-6, 6’40’’). Η ελληνική ομάδα φάνηκε να επιβάλλει το ρυθμό της, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα από που έφτανε ως τους πέντε πόντους (20-15 στο 12’48’’, 24-19 στο 14’27’’). Το επόμενο τρίλεπτο ήταν το καλύτερο για τους παίκτες του Γιάννη Ελευθεριάδη, που έφτασαν από το 24-21 (15’) στο 30-21 (18’), πριν οι Ιταλοί κάνουν τη δική τους αντεπίθεση, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (32-31) κι ένα δικό τους 10-2.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, η σκουάντρα ατζούρα ήταν αυτή που πήρε τα ηνία. Προηγήθηκε με τρίποντο του Μπουκαρέλι (32-34, 22’) και κατάφερε σταδιακά να αυξήσει τη διαφορά, φτάνοντας ως το +13 (41-54, 28’) με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο. Το επίμερους σκορ στην περίοδο αυτή ήταν 23-9 για τους Ιταλούς, καθώς η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχη.

Η Ελλάδα προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά κάθε φορά που προσπαθούσε να «μαζέψει» τη διαφορά, η Ιταλία έδειχνε να έχει την απάντηση, φτάνοντας ως το +20 (47-67, 37’) και τελικά στη νίκη με το 53-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 32-31, 41-54, 53-67
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης (3ρ, 4κλ), Μωραϊτης 2 (5ρ, 1α), Δομπρογιάννης, Σκούφης 2 (2α), Παπαδάκης Στ. 11 (3ρ, 1 α, 2κλ), Μπολάτογλου 4 (2ρ), Ιορδάνου 7 (5ρ), Παπαδάκης Κ. 4 (1ρ, 1κλ) , Τάτταρης (3ρ), Αγραβάνης 5 (3ρ, 1 α), Χρηστίδης 9 (7ρ), Κουρέπης 9 (5ρ, 1κλ)

Συνολικά: Εντός πεδιάς 16/57 (28,1%), Δίποντα 13/36 (36,1%), Τρίποντα 3/21 (14,3%), Ελεύθερες βολές 18/25 (72%), 41 (24-17) ριμπάουντ, 6 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα

ΙΤΑΛΙΑ: Πένα 16, Αντέλι 2, Μπάρμπον, Πατζόλα 3, Βισκόντι, Μπουκαρέλι 7, Μορέτι 14, Λοβισότο 9, Καρούζο, Σιμιόνι 10, Λέβερ 6, Τζιουστέτο