Ηττα με θετικές εντυπώσεις για την Εθνική Ανδρών Β’

Ακόμα μία ήττα γνώρισε η Εθνική Ανδρών Β΄,από την Αυστραλία με 79-58, αφήνοντας όμως θετικές εντυπώσεις στον τρίτο αγώνα στην Geelong Arena της Μελβούρνης, δείχνοντας ότι θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο. Οι διεθνείς έχοντας προσαρμοστεί, πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση και κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 44-39.

Με τους Παππά, Μπόγρη, Κατσίβελη, Τσαϊρέλη και τον Γιαννόπουλο που έδειξε να ξεπερνά το διάστρεμμα που είχε υποστεί την παραμονή της αναχώρησης για την Αυστραλία, ξεκίνησε τον αγώνα η Εθνική. Για πρώτη φορά μάλιστα προηγήθηκε με 2-0 με τον Παππά και λίγο αργότερα ο Κατσίβελης έκανε το 4-2. Η καλή άμυνα της ελληνικής ομάδας έφερε αποτέλεσμα, καθώς το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 5-4 υπέρ των Αυστραλών με βολή του Μάριτς. Η αστοχία δεν επέτρεπε στους παίκτες της Ελλάδας να περάσουν μπροστά, κάτι που έγινε στο έκτο λεπτό (5-6). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ (15-13) με τον Κασελάκη να σημειώνει πέντε καθοριστικούς πόντους.

Η αστοχία ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στη δεύτερη περίοδο. Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε το 16-15 (13’), ο Παππάς έδωσε το προβάδισμα με 16-17 (14’), αλλά η Αυστραλία με ένα επιμέρους 15-2 σε πέντε λεπτά οδήγησε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 12 πόντους (31-19). Ο Κώστας Μίσσας πήρε τάιμ άουτ βλέποντας την άμυνα να μην είναι όπως αυτή των πρώτων λεπτών. Αρκετά λάθη των παικτών έδιναν το δικαίωμα στους «Μπούμερς» να σημειώνουν εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την γηπεδούχο να προηγείται με 38-21.
Βεργίνης, Γιαννακίδης, Γιαννόπουλος, Κασελάκης, Μπόγρης ήταν αυτοί που ξεκίνησαν στην τρίτη περίοδο και… πάτησαν το γκάζι. Βεργίνης και Μπόγρης ευστόχησαν σε βολές, ο Γιαννόπουλος σε τρίποντο, η Ελλάδα μείωσε στους 10 (38-28). Οι Αυστραλοί έκαναν το 44-30 (26’), αλλά οι Έλληνες παίκτες ήταν αποφασισμένοι να δείξουν τον καλό τους εαυτό. Κυριάρχησαν στη ρακέτα, Τσαϊρέλης και Μπόγρης οδήγησαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (44-36, 27’40’’), πριν το τρίτο δεκάλεπτο κλείσει 44-39 με τον Νίκο Παππά να ευστοχεί.

Οι οικοδεσπότες επέστρεψαν και τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έκαναν ένα 8-0, με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζεται άστοχη. Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (52-39, 32’17’’), ο Κατσίβελης με τρίποντο μείωσε στους 10 (52-42, 32’50’’), οι Αυστραλοί ξέφυγαν και πάλι με 18 (62-44, 35’). Η ελληνική ομάδα έκανε μία ακόμη προσπάθεια να πλησιάσει, μείωσε και πάλι στους 10 πόντους με τον Μπόγρη (65-55, 37’22’’). Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους. Το 69-58 που έγραψε ο Κασελάκης με 1’24’’ να υπολείπεται αντικατοπτρίζει καλύτερα ίσως την εικόνα της αναμέτρησης, από το τελικό 79-58 που διαμορφώθηκε με ένα 10-0 των Boomers.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 79-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 38-21, 44-39, 79-58
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράουν): Κρόφορντ 10, Μιλς 7, Γκίμπσον3, Ινγκλς 11, Νιούλι 11, Ντελαβέντοβα 12, Μπάρλοου 2, Γουόρθινγκτον, Μπέινς 8, Κίκερτ 2, Νίλσεν 8, Μάριτς 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Παπαντωνίου, Κατσίβελης 11, Βεργίνης 2, Γιαννακίδης 1, Αθηναίου, Τσαϊρέλης 1 (3 κλ.), Γιαννόπουλος 5, Σαρικόπουλος, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6, Παππάς 16 (5 ρ., 4 ασ.).