Η «απάντηση» του «βασιλιά»… (+vd)

Οσοι περίμεναν στη γωνία τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, δεν θα μπορούσαν να πάρουν καλύτερη «απάντηση». Ο «βασιλιάς» έκανε μία από τις καλύτερες και πιο ουσιαστικές εμφανίσεις της καριέρας του σε αγώνα πλέι οφ, οδηγώντας τη Χιτ στην επιβλητική νίκη επί της Βοστώνης με 98-79 και ταυτόχρονα στον 7ο αγώνα που θα γίνει το Σάββατο (ξημερώματα Κυριακής στην Ελλάδα) στο Μαϊάμι.

Ο Τζέιμς ήταν απλά ασταμάτητος, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο: με μακρινά σουτ, από μεσαία απόσταση, με λέι-απ, με φόλοου, εκτός ισορροπίας. Χωρίς πανηγυρισμούς, χωρίς καν να χαμογελάσει ούτε για μια στιγμή (ακόμα κι όταν η διαφορά ήταν πάνω από τους 20 πόντους), ο… ανέκφραστος εκτελεστής διέλυε ανελέητα ό,τι άμυνα έριξε πάνω του ο Ντοκ Ρίβερς. Όταν ο Ερικ Σπόλστρα απέσυρε μια και καλή (έπαιξε χωρίς αλλαγή επί 45 λεπτά) τον Τζέιμς στον πάγκο, είχε απολογισμό 45 πόντους, 19/26 σουτ, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Οσον αφορά τον αγώνα, οι φανς των Σέλτικς πήγαν για να δουν την ομάδα τους να προκρίνεται στους τελικούς και άρχισαν να αποχωρούν από τις θέσεις τους από το… 40’! Το Μαϊάμι ήταν καλύτερο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, προηγήθηκε 28-16 στο 12’, 40-25 στο 17’ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +25 στο 4ο δωδεκάλεπτο (64-89 στο 41’), “τελειώνοντας” από πολύ νωρίς τον αγώνα…

Βοστώνη-Μαϊάμι 79-98 (Ρόντο 21π., 10ασ. – Τζέιμς 45π., 19/26σ., 15ρ., 5ασ.)… 3-3 νίκες