Η Λιθουανία είναι ακόμα “εδώ”!

lithuaniaΛίγοι την υπολόγιζαν να παίξει σημαντικό ρόλο στο Ευρωμπάσκετ. Ακόμα λιγότεροι τη θεωρούσαν ικανή να φτάσει μέχρι την τετράδα. Κι όμως, η λιθουανική σχολή αποδεικνύει ότι παρά τις απουσίες, παρά την ανανέωση, είναι ακόμα “εδώ”! Η Λιθουανία νίκησε στην παράταση 95-85 την Ιταλία και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν πάλι καταπληκτικός (19π., 10ρ.), ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση του την κατάλληλη στιγμή (26π., 15ρ.), ενώ ο Μάντας Καλνιέτις (14π., 11ασ.) και ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις έκαναν σπουδαία δουλειά σε επίπεδο δημιουργίας για τη Λιθουανία, η οποία σούταρε με 56% εντός πεδιάς, ευστόχησε στα 11 από τα 18 τρίποντα που επιχείρησε (είχε 8/11 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ μέχρι σήμερα ήταν μία από τις χειρότερες ομάδες στο τουρνουά με 32/98 τρίποντα συνολικά!) και μοίρασε 28 ασίστ…

Ο τέταρτος και τελευταίος προημιτελικός ήταν πάντως εξ’ ορισμού ντέρμπι. Έτσι αποδείχθηκε και στην πράξη. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 10 φορές, άλλες 9 ήταν ισόπαλες και καμία δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά από 8 πόντους, σε μία αδιάκοπη μάχη που διήρκεσε 45 λεπτά. Η Λιθουανία ξέφυγε με 20-13 στο 8′ έχοντας 16 πόντους μέσα από τη ρακέτα στην πρώτη περίοδο και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Ιταλίας να προηγηθεί με 28-22 (στο 23′) χάρη στα τρίποντα της.

Στην τρίτη περίοδο η “Λιέτουβα” ήταν πάλι αυτή που ξέφυγε πρώτη στο σκορ (48-40 στο 23′), πριν δεχτεί ένα επιμέρους 19-6 στα επόμενα πέντε λεπτά, με τον Μπαρνιάνι (είχε 1/8 σουτ στο 1ο ημίχρονο και 19 πόντους με 7/14 μετά το πρώτο 20λεπτο) και τον Γκαλινάρι να παίρνουν μπροστά. Το γαϊτανάκι των δύο ομάδων δεν τελείωσε εκεί πάντως. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας έτρεξε ένα σερί 9-0 στα valanciunasεπόμενα τρία λεπτά, έκανε το σκορ 63-59 στο 31′ και στο 35′ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς (74-68). Η Ιταλία δεν είχε πει βέβαια ακόμα την τελευταία λέξη της.

Οι “ατζούρι” ισοφάρισαν στο 37′ (74-74) αλλά 1΄47΄΄ πριν από τη λήξη ο Ματσιούλις (ποιος άλλος;) ευστόχησε πίσω από τα 6,75μ. και έδωσε στη Λιθουανία “αέρα” τριών πόντων (74-77). Το φινάλε ήταν για γερά νεύρα. Η Ιταλία ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια και λέι-απ του Γκαλινάρι 32 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και στη συνέχεια ο Ματσιούλις και ο Μπελινέλι αστόχησαν στις βεβιασμένες προσπάθειες που επιχείρησαν, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο έπεσαν κορμιά. Μέχρι που η Λιθουανία έκανε το πιο καθοριστικό ξέσπασμα της αναμέτρησης. Ο Καλνιέτις πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο 1΄49΄΄ πριν από τη λήξη, ο Βαλαντσιούνας πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους και το τρίποντο του Γιανκούνας στα 45 δευτερόλεπτα “αποτελείωσε” τους Ιταλούς.

ΙΤΑΛΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 85-95 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 36-37, 59-60, 79-79 (κ.α.), 85-95
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζάνι): Μπελινέλι 18 (3), Αραντόρι 8 (1), Τζεντίλε 12, Γκαλινάρι 17 (2τρ., 3κλ.), Μπαρνιάνι 21 (1), Κουζίν 4, Μέλι 2, Τσιντσαρίνι 3 (1), Χάκετ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 14 (2τρ., 11ασ.), Ματσιούλις 19 (3τρ., 10ρ.), Σεϊμπούτις 6 (9ασ.), Γιανκούνας 7 (1), Γιαβτόκας 1, Βαλαντσιούνας 26 (11/13δ., 15ρ.), Κουζμίνσκας 13 (1), Μιλάκνις 9 (3), Λεκαβίτσιους.