Η Οκλαχόμα στους τελικούς! (+vd)

Λένε ότι τα παιχνίδια που «κλείνουν» τις σειρές είναι τα πιο δύσκολα και αυτό συνέβη στη νεανική Οκλαχόμα. Επί 24 λεπτά έμοιαζε νευρική, χαμένη, μπλοκαρισμένη. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ποιος είδε τη Θάντερ και δεν τη φοβήθηκε! Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στο τρίτο δωδεκάλεπτο και νίκησε το Σαν Αντόνιο 107-99, κατακτώντας παλικαρίσια το «εισιτήριο» για τους τελικούς του ΝΒΑ με 4-2 νίκες.

Οι Σπερς άγγιξαν το τέλειο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν 34-16 στο 10’ και 60-42 στο 23’, ευστοχώντας μάλιστα στα 9 από τα πρώτα 14 τρίποντα που επιχείρησαν. Ειδικά ο Τόνι Πάρκερ έμοιαζε να παίζει μόνος του, βάζοντας το… χεράκι του στους πρώτους 28 πόντους της ομάδας του (είχε 17 πόντους και 5 ασίστ στα πρώτα 9 λεπτά)! Όταν όμως ο Κέβιν Ντουράντ και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ανέλαβαν δράση στην επίθεση, η μπάλα άρχισε να κυκλοφορεί και τα σουτ να μπαίνουν, σε συνδυασμό με τη μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα (και κάποια… φαλτσοσφυριγματάκια των διαιτητών, είναι η αλήθεια), η Οκλαχόμα άρχισε να πετάει φωτιές.

Μέσα σε 11 λεπτά το 42-60 έγινε 79-77 (34’) και όλα έμοιαζαν να παίρνουν το δρόμο τους για τη Θάντερ, η οποία έφτασε στην τέταρτη σερί νίκη στη σειρά, έγινε η 15η ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που ανέτρεψε σειρά από το 0-2 και θα διεκδικήσει τον τίτλο για πρώτη φορά από το 2008, όταν μετακόμισε από το Σιάτλ στην Οκλαχόμα.

Οκλαχόμα-Σαν Αντόνιο 107-99 (Ντουράντ 34π., 14ρ., Γουέστμπρουκ 25 – Πάρκερ 29π., 12ρ., Ντάνκαν 25π., 14ρ., Τζάκσον 23π., 6/7τρ.)… 4-2 νίκες