Η ολική επαναφορά και τo… 2 man show (+vd)

Οι Κλίπερς έχασαν δύο ευκαιρίες να «τελειώσουν» τους Γκρίζλις, την τρίτη όμως δεν την άφησαν να τους ξεφύγει. Η ομάδα του Λος Αντζελες προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στον επόμενο γύρο των πλέι οφ, αφού νίκησε μέσα στο Μέμφις με 82-72 και θα αντιμετωπίσει στους ημιτελικούς της Δύσης το Σαν Αντόνιο. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη σειρά πλέι οφ που κατέκτησαν οι Κλίπερς από τη χρονιά που μετακόμισαν στο Λ.Α. (1984-85).

Το Μαϊάμι ξεμπέρδεψε δύσκολα με την Ιντιάνα στον εναρκτήριο αγώνα της ημιτελικής σειράς, ωστόσο αυτό που μετράει είναι η νίκη με 95-86. Η Χιτ είχε την ατυχία να δει τον Κρις Μπος να αποχωρεί με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο, είχε όμως και την ευτυχία οι Τζέιμς, Γουέιντ να βάλουν τους 42 από τους 61 πόντους τους στο δεύτερο ημίχρονο (πέτυχαν τους 22 από τους 25 της Χιτ στην 4η περίοδο), ενώ ολόκληρη η Ιντιάνα είχε 38.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Μέμφις-Λ.Α. Κλίπερς 72-82 (Γκασόλ, Γκέι 19 – Πολ 19π., 9ρ.)… 3-4 νίκες
Μαϊάμι-Ιντιάνα 95-86 (Τζέιμς 32π., 15ρ., Γουέιντ 29 – Γουέστ 17π., 12ρ.)… 1-0 νίκες