Θρίαμβος Φάρου στον συγκλονιστικό τελικό

Ο Φάρος Κερατσινίου ήταν ο θριαμβευτής στον τελικό του κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ, καθώς επικράτησε με του Μανδραϊκού με 67-65 ύστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι. Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη προηγήθηκε 26-12 στο 13′ και είχε επί 39 λεπτά σταθερά μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ των 4 και των 11 πόντων, μιας και όσο κι αν προσπαθούσε ο Μανδραϊκός, δεν μπορούσε να πλησιάσει σε απόσταση μιας κατοχής.

Εν τέλει το έκανε στο τελευταίο λεπτό χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βαρυπάτη σε διάστημα 13” (μεσολάβησε κλέψιμο του Ηλιάδη) και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (62-65) με 56” να απομένουν. Πάνω όμως που το momentum του αγώνα ήταν σαφώς υπέρ του Μανδραϊκού, έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Στα 43” ο Κατούφας κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές μείωσε σε 64-65 και μετά το λάθος στην επαναφορά του Μανδραϊκού, ο Παπαδόπουλος κέρδισε με τη σειρά του φάουλ και με 2/2 βολές, 28” πριν από τη λήξη, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 66-65.

Ο Μαρούγκας πήρε πάνω του την επόμενη επίθεση αλλά έκανε ερ-μπολ στο τρίποντο που επιχείρησε στα 9,2”, έτσι ο Μανδραϊκός αναγκάστηκε να στείλει το ματς στη… ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Εκανε, λοιπόν, φάουλ στον Παπαδόπουλο, αυτός ήταν εύστοχος μόνο στην πρώτη βολή (67-65) και ο Σουρλής πήρε τη μπάλα, διέσχισε όλο το γήπεδο αλλά το μακρινό δίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο και ο Φάρος κατέκτησε το δεύτερο κύπελλο της ιστορίας του, έπειτα από αυτό που είχε κατακτήσει το 2011.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 67-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 37-28, 48-46, 67-65
Διαιτητές: Μπίκας, Παπαφωτίου
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος Α. 12 (1), Δασκαλούδης 6, Τζαγγαράκης 3, Κούκουρας 8 (1), Πρινέας 8, Κατούφας 17, Λαμπρόπουλος, Κουντουράς 13 (2).
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας): Μαρούγκας 7 (1), Χαϊδεμένος 2, Πετρόπουλος 7 (1), Βαρυπάτης 12 (3), Σουρλής 15 (1), Μπαζιώτης, Λίτσιος 7, Στέφος 10 (2), Ηλιάδης 3 (1), Κατσαρέλιας 2.