ΚΥΠΕΛΛΟ: Αποτελέσματα Β΄φάσης (1η αγ.)

Φαίνεται πως τα ντέρμπι τους «πάνε».  Οι Ικαροι μετέτρεψαν ακόμα ένα ματς σε ντέρμπι, αυτή τη φορά με αντίπαλο το Λαύριο, παίρνοντας τη νίκη με 64-60.

Οι «κυανοκίτρινοι» δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα αφού βρέθηκαμ πίσω στο σκορ (27-31). Στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές  μετατρέποντας το 27-31 σε 46-40 στ0 30′. Στο τέλος αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον έναν πόντο, οι Σερραίοι δεν επηρεάστηκαν ,έπαιξαν καλή άμυνα, διατηρώντας  έτσι τη διαφορά που τους έδωσε τη νίκη.

Εύκολη νίκη πέτυχε η Νέα Κηφισιά επί του Αρκαδικού με 87-54 συνεχίζοντας ακάθεκτη στο θεσμό του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε… φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Νέα Κηφισιά προσαρμόστηκε στην άμυνα ζώνης του αντιπάλου,  κατάφερε να κάνει αρκετά κλεψίματα με αποτέλεσμα να ανεβάζει όλο και περισσότερο την απόσταση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ήταν πάντα σε διψήφιο αριθμό με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει την πρόκριση.

Το Περιστέρι έφυγε από την Κρήτη με το «διπλό» καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 71-59. Οι κρητικοί πάλεψαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο, λύγισε στην πίεση του Περιστερίου.
Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ, παίρνοντας το προβάδισμα με 12-4 στο 4′. Το Περιστέρι αντέδρασε καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά, ενώ στο τέλος του πρώτο μέρους έφερε το ματς στα ίσια (33-33). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την κρητική ομάδα να κάνει αρκετά λάθη, ενώ το 12-2 που δέχτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το Περιστέρι μπροστά (45-35) στο 24′.  Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ανατρέχει τη διαφορά, αλλά το Περιστέρι στα κρίσιμα σημεία φάνηκε εύστοχο, παίρνοντας έτσι στο τέλος τη νίκη.

Διαιτητές: Διαμαντής – Παναγιώτου – Σαλαβός
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 20 (1), Μοσχοβίτης 11 (1), Κακαργιάς, Καράμπουλας 17 (1), Μενουδάκος 8 (2), Σιούτης 6, Ψαθάς 10, Μουρίκης 8, Πετροδημόπουλος 4, Χατζηνικόλας 3 (1), Τζιάλας.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Ντούρντεβιτς 7 (1), Πετσούνης 3 (1), Μπούρης, Πίνης 3 (1), Σακελλαράκος 2, Τσουμπρίλο 8 (2), Γκιζόγιαννης 17 (4), Γκόβας 11 (2), Κουρόγιωργας 3 (1).

ΟΦΗ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 59-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 33-33, 41-51, 59-71
Διαιτητές: Μάνος, Καλδίρης, Μπίκας17-15, 33-33, 41-51, 59-71
OΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 9 (1), Πετράκης 15 (3), Ζερβουδάκης, Τραïανός 8, Γαλυφιανάκης, Καραδολάμης 15 (2),Σιώπης, Κιτσούλης 5, Μπαλάφας 4, Παπαδάκης, Γιακουμάκης, Ντοϊτσίνοφ 3.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Koυστένης): Παπαντωνίου 13 (2), Ζούμπος 11 (3), Μάντζαρης, Κομποδιέτας 6 (1),Ψαρόπουλος 6, Κανονίδης 19 (1), Πέτρουλας 8 (1), Μελισσαράτος 8.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ- ΛΑΥΡΙΟ  64-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-31, 49-43, 64-60
Διαιτητές: Γκούμας, Πουρσανίδης Γ., Σιμητόπουλος
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβανης 13 (1), Τότσιος 14, Καπινιάρης 8 (2), Συμεωνίδης 12, Νικολούδης 13 (3), Ιωσηφίδης 2, Βοϊβατόπουλος 2, Γεωργιανός, Γρίψιος.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης 5 (1), Τρικαλιώτης 2, Κακιούζης 10, Τσίρος, Γιαννακόπουλος 6, Λυμπερόπουλος 21 (5), Πασχάλης 4, Περράκης 9 (2), Ψωμαδέρης 8 (1), Κεσκινίδης Χ.