ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Στον τελικό ο Άρης μετά τη νίκη του με 77-76 επί της ΑΕΚ

Ο “αυτοκράτορας” του ελληνικού μπάσκετ, ο Άρης προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη του με 77-76 επί της ΑΕΚ. Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού που θα πραγματοποιηθεί στις 19 Φεβρουαρίου.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση για τη νίκη, “χτίζοντας” διψήφιες διαφορές (23-10, 32-22), αλλά δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους. Οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να βρουν λύσεις και να “μαζέψουν” τη διαφορά, δίνοντας “άγρια” ομορφιά στην αναμέτρηση. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση καλαθιού (46-44), ενώ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-50 και με 50-58.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν (59-59 και 61-61) και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου πήραν και πάλι τα ηνία (64-61). Τα τελευταία λεπτά του ματς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ για να φτάσουμε στις κρίσιμες φάσεις που έκριναν το νικητή. Ο Ούκιτς έγραψε το 75-76 για την ΑΕΚ, αλλά ο Κάμινγκς “απάντησε” στο χρόνο που απέμενε, γράφοντας το 77-76, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Αναστόπουλος, Παναγιώτου
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 12, Κάμινγκς 20, Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9 (11ρ), Ντραγκίτσεβιτς 4, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 3, Μούρτος, Σίμτσακ 4, Καββαδάς 5
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10, Μιλόσεβιτς, Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 2, ΜακΓκραθ 11, Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8, Χαριτόπουλος, Ντίξον 23, Τσαλμπούρης