Λονδίνο 2012: Οι καλύτεροι στον τελικό… ΗΠΑ-Ισπανία

Ολοταχώς προς το χρυσό μετάλλιο οδεύει η εθνική ομάδα των ΗΠΑ, η οποία συνέτριψε με 109-83 την Αργεντινή στο δεύτερο ημιτελικό του ολυμπιακού τουρνουά. Οι ΝΒΑερς προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με 18-6, ωστόσο χρειάστηκαν αρκετή ώρα για να… ξεφορτωθούν από πάνω τους τους σκληροτράχηλους και μαχητικούς “γκαούτσος”. Αυτό έγινε επί της ουσίας στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν δύο σερί τρίποντα του Ντουράντ και ένα δίποντο του Τζέιμς ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (72-53) και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Οι Αμερικανοί ήταν σαφώς ανώτεροι, έβαλαν 18 τρίποντα, μάζεψαν 17 ριμπάουντ παραπάνω και προς το τέλος του αγώνα ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 29 πόντους, ολοκληρώνοντας τον περίπατό τους. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε πάλι τα πάντα, έστω κι αν δεν έκανε τριπλ νταμπλ, ενώ με τους 18 πόντους που έβαλε, χρειάζεται άλλους δύο για να φτάσει τον Μάικλ Τζόρνταν στη δεύτερη θέση της λίστας με τους καλύτερους Αμερικανούς σκόρερς σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στον τελικό οι Αμερικανοί θα βρουν απέναντί τους τους Ισπανούς, που κατακρίθηκαν επειδή επέλεξαν αντίπαλο για τους “8”, ωστόσο έξι μέρες μετά… ποιος νοιάζεται; Σίγουρα όχι οι “φούριας ρόχας”, οι οποίοι ανέτρεψαν διαφορά 13 πόντων στον πρώτο ημιτελικό και νίκησαν τη Ρωσία 67-59, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρέθηκε σε παροιμιωδώς κακή μέρα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο και πέταξαν εκτός συνέχειας την πιο σταθερή ομάδα της διοργάνωσης. Οι Ισπανοί κράτησαν τους Ρώσους χωρίς καλάθι επί 6 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο (τόσο ήταν το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από το γκολ φάουλ του Πονκρασόβ που έκανε το σκορ 46-49 στο 31′, μέχρι το τρίποντο του Κιριλένκο που μείωσε σε 61-54 στο 37′), έκαναν ένα επιμέρους 15-2 και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Ο Πάου Γκασόλ έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ αλλά τα τρίποντα του Καλντερόν και του Φερνάντεθ ήταν αυτά που έβαλαν την Ισπανία ξανά στο ματς, ενώ τεράστια ήταν η συμβολή των Ρέγες, Γιουλ σε επίθεση και άμυνα στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο. Εκτός κλίματος ήταν ο Κιριλένκο, που είχε 5/10 βολές και 2/12 σουτ, ενώ κακός ήταν πάλι ο Αλεξέι Σβεντ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΗΠΑ 83-109
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 40-47, 57-74, 83-109
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 15, Τζινόμπιλι 18 (3), Μάτα, Καμπάτσο 7 (1), Πριτζιόνι, Γκουτιέρες Χ. 6, Ντελφίνο 15 (3), Γκουτιέρες Λ. 9 (3), Νοσιόνι 7 (1), Γιάσεν 2, Κάμερικς 4.
ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Τσάντλερ 4, Ντουράντ 19 (5), Τζέιμς 18 (8/10δ., 7ρ., 7ασ.), Γουέστμπρουκ 7 (1), Γουίλιαμς 6 (2τρ., 6ασ.), Ιγκουοντάλα 2, Μπράιαντ 13 (3), Λαβ 9 (9ρ.), Χάρντεν 3 (1), Πολ 10 (2τρ., 7ασ.), Ντέιβις, Αντονι 18 (4).

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ 67-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 20-31, 46-46, 67-59
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 16 (5/6β., 4/6δ., 1/4τρ., 12ρ.), Φερνάντεθ 11 (3), Ροντρίγκεθ, Ναβάρο 4, Καλντερόν 14 (4), Ρέγες 2, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 7 (1), Γκασόλ Μ. 11, Ιμπάκα 2.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Σβεντ 2 (1/6σ., 7ασ.), Μοζγκόβ 4, Φριτζόν 8 (2), Κάουν 14, Κριάπα 2 (1/6σ.), Αντόνοβ, Μόνια 9 (3), Πονκρασόβ 10 (1), Κιριλένκο 10 (5/10β., 1/7δ., 1/5τρ., 8ρ., 3κ.).