Μία νίκη από την Basket League o Χολαργός!

Ένα βήμα απέμεινε για τον Χολαργό! Η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ισοπεδωτική στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ με τον Εθνικό, τον οποίον συνέτριψε 85-57 και προκρίθηκε στους τελικούς. Εκεί τον περιμένει ήδη ο Απόλλωνας, ο οποίος έχει το πλεονέκτημα έδρας, ωστόσο ο Χολαργός είναι αυτός που θα μπει στη σειρά με το σαφές προβάδισμα, μιας και κουβαλάει τις νίκες από την κανονική περίοδο.

Με άλλα λόγια ο Χολαργός χρειάζεται μόνο μία νίκη και θα έχει τρεις προσπάθειες προκειμένου να την κατακτήσει και να ανέβει για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Stoiximan.gr Basket League. Ο πρώτος τελικός των πλέι οφ θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (26/5, 17:00).

Όσον αφορά στο ματς με τον Εθνικό, δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Με τον Μπελ να κάνει ό,τι θέλει κάτω από τα δύο καλάθια απόντος και του Μαχαίρα, ο Χολαργός έκανε ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα του ματς, έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων (26-9) και από το 14′ ξέφυγε με +20 (36-16), κάνοντας περίπατο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να ρίξει ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα, καθώς ο Χολαργός δεν φάνηκε να επηρεάζεται ούτε από την αποβολή του Κουφού με δύο τεχνικές ποινές.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 85-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 48-22, 64-40, 85-57
Διαιτητές: Κορομηλάς-Θεονάς-Κάρδαρης
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Καφαντάρης, Λάππας 4, Τσιλούλης 3, Παπανικολάου 17 (8ρ.), Τζακόπουλος 3, Παπαντωνάκος, Μοτσενίγος 13, Κομποδιέτας 6, Τσάμης 10 (6ρ., 7ασ.), Σπυρόπουλος 3, Μπελ 26 (7/9δ., 7ρ., 3κ.)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Συμεωνίδης): Πάντσιος 3, Καρακωνσταντάκης 4 (8ρ.), Μάρτζος 6, Τσούτσος, Λάανε 13, Οικονομόπουλος 13, Δρόσος 1, Περσίδης 10, Σκλήβας 7.