A2 – 2η αγωνιστική… Ματς-θρίλερ στις Σέρρες, 84-81 οι Ικαροι

Η 2η αγωνιστική της Α2 “έκλεισε” με το καλύτερο ματς του διημέρου. Επειτα από ένα απίστευτο παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη και αλλεπάλληλες ανατροπές, οι Ικαροι Σερρών νίκησαν τον ΟΦΗ με 84-81, με τον Κώστα Πεχλιβάνη να σημειώνει 4 βολές στο τελευταίο λεπτό και τον Αλέξη Μπάρδα (τον κύριο υπεύθυνο για την ανατροπή του ΟΦΗ) να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Οι Σερραίοι μπήκαν με φόρα στο ματς και προηγήθηκαν 23-8 στο 7′ αλλά οι Κρητικοί ισορρόπησαν γρήγορα το σκορ και ισοφάρισαν 30-30. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, πήραν πάλι τα ηνία του αγώνα εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του ΟΦΗ (11 στο πρώτο ημίχρονο) και ξέφυγαν πάλι στο σκορ με 57-41 στο 25′. Οι Ικαροι κράτησαν μία διψήφια διαφορά μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 72-62 στο 34′. Εκεί ακριβώς άρχισε το… θρίλερ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου έκανε επιμέρους σκορ 17-1 στα επόμενα 3 λεπτά και προηγήθηκε 79-73 στο 37′, με τον Μπάρδα να βάζει 9 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα. Ωστόσο, οι Σερραίοι μετέτρεψαν το 73-79 σε 82-79, με τον Πεχλιβάνη να βάζει 4 σερί βολές, εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο πάγκος του ΟΦΗ.

Μετά το καλάθι του Λιούις οι Ικαροι ήταν εύστοχοι σε άλλες δύο βολές και το τρίποντο του Μπάρδα δεν βρήκε το στόχο στην εκπνοή. Ετσι το ματς ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη και τους Κρητικούς να φωνάζουν για τις αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία δευτερόλεπτα, που έστελναν συνεχώς τους γηπεδούχους στη γραμμή των ελευθέρων βολών, απ’ όπου έβαλαν τους 8 τελευταίους πόντους τους…

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΟΦΗ 84-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 45-38, 66-55, 84-81
Διαιτητές:  Φούφης-Λαζαρίδης-Ταρενίδης Στ.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 16 (1), Μούρτος 5, Τότσιος 16 (6ρ., 4ασ., 4κλ.), Τεβετζίδης, Καμπερίδης 21 (7/10δ.), Συμεωνίδης 3, Μαργαρίτης 21 (8/11δ., 9ρ.), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 2.
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μπάρδας 16 (2), Λιούις 18, Σκαμνάκης, Ορφανός, Σιζόπουλος 4, Παναγάκης 9 (2), Μπαλάφας 5, Κερασοβίτης 4, Τουτζιαράκης, Κατιάκος 22 (8/11δ., 8ρ.).