Μεγάλη νίκη του ΟΦΗ…. ΟΦΗ-Ικαροι Σ. 69-66

Την παράδοση που τον θέλει να χάνει από τους «κυανοκίτρινους»… έσπασε ο ΟΦΗ επικρατώντας των Ικαρων Σερρών με 69-66 παίρνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη όσον αναφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι Ικάροι πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα (11-8), το οποίο με το πέρασμά έφτασε στο +8 (31-23 στο 18’), για να ολοκληρωθεί λίγο αργότερα το ημίχρονο με 36-28.  Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην Τρίτη περίοδο με τους Σερραίους να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά (41-30).  Σε εκείνο το σημείο, οι κρητικοί με όπλο τους τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν την αντεπίθεσή τους και με επιμέρους σκορ 12-2 πλησίασαν στον πόντο (42-43), ενώ δύο τρίποντα του Καραδολάμη έδωσε στον ΟΦΗ το προβάδισμα με 48-43, ενώ λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα εφτά πόντων(53-46). Οι «κυανονίτρινοι» απάντησε με σερί 7-0 φέρνοντας το ματς στα ίσια 53-53 στο 37’. Ο Καραδολάμης όμως έχει άλλη άποψη και με νέο τρίποντο κάνει το 57-53 για να ακολουθήσει 54’’ πριν από τη λήξη το 61-59. Ο Ματαλόν με δύο βολές γράφει το 63-59 για να ακολουθήσει ο Καπινιάρης, ο οποίος με 2/2 κάνει το 63-61. Ο Ματαλόν βρίσκεται ξανά στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με μία κάνει το 64-61 (19,6’’). Στη συνέχεια ο Νικολούδης αστοχεί και στις δύο βολές, ενώ η ρουλέτα των βολών συνεχίστηκε, αλλά οι Σερραίοι πέτυχαν τρίποντο γράφοντας το 67-66, αλλά ο Ματαλόν με δύο βολές διαμορφώνει το τελικό 69-66.

ΟΦΗ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   69-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   15-16, 28-36, 40-43, 69-66
Διαιτητές:  Θεονάς, Μαγκλογιάννης, Σκούτας
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 5 (1), Πετράκης 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 6, Καραδολάμης 17 (3/7 τρ.), Σιώπης, Κιτσούλης 4, Μπαλάφας 10 (9 ρ.), Ματαλόν18 (1/5 τρ.).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 14 (4), Τότσιος 19 (3/8 τρ.), Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 4, Νικολούδης 15 (2/7 τρ.), Βοϊβατόπουλος 4 (2 μπλ.), Καπινιάρης 3 (4 ασ.).