Με σούπερ Τσόσιτς ο Κόροιβος τον ΟΦΗ… 83-62

Ο Κόροιβος ανέβασε τα…γκάζια στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέροντας έτσι να πάρει άνετη νίκη επί του ΟΦΗ με 83-62 και να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι, σε αντίθεση με τον ΟΦΗ, είχαν σε πολύ καλή μέρα τους περιφερειακούς, ενώ κορυφαίος για την ομάδα της Αμαλιάδας ήταν ο Πέταρ Τσόσιτς. Για τους κρητικούς δεν ήταν ήττα το μόνο κακό που τους βρήκε καθώς έχασαν τον Δημήτρη Καραδολάμη με διάστρεμμα από το πρώτο δεκάλεπτο.

O Kόροιβος είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (ο ΟΦΗ κατάφερε να περάσει μπροστά μία μόνο φορά στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου) .Χάρη στους περιφερειακούς ο Κόροιβος είχε πάντα τυο προβάδισμα το οποίο κυμαινόταν σε μονοψήφιο αριθμό. Η απώλεια του Καραδολάμη, αλλά και το γεγονός πως ο Παπαδάκης φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ, ήταν η αρχή του… τέλους για τους κρητικούς καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα ξέφυγαν με τη διαφορά να ανεβαίνει και να φτάνει και το +21 (70-49). Από εκείνο το σημείο, ήταν μια τυπική διαδικασία για τον Κόροιβο για να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με το… δεξί το πρωτάθλημα.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΟΦΗ 83-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-17, 37-29, 55-44, 83-62
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Θεοδωρόπουλος, Νοέας 11 (2), Κλάδης, Καρύδας 10 (1 τρ. – 8 ασίστ), Κούρτης 3 (1), Τόμιτς 20 (1), Αντωνιάδης 4, Χατζοπουλος, Δημάκος, Μαγιτόμπε 4, Γκέρος 5, Τσόσιτς 26 ( 3/5 τρίπ., 5 ασ.)
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 3 (1), Πετράκης 4, Παπαδάκης 4, Τραϊανός 10 (1), Καραδολάμης 3, Κιτσούλης 12 (1), Μπαλάφας 17, Ντοϊτσίνοφ 8.