Μουντομπάσκετ U19: Ελληνικός περίπατος στους “16” (+vd)

papagiannisΗ νίκη επί της Σερβίας είχε πολλαπλά οφέλη για την Εθνική Εφήβων. Κατ’ αρχάς έκανε πιο βατό το δρόμο προς την τετράδα (αποφεύγοντας κατ’ αρχάς στους “16” τους Αυστραλούς, που πριν από λίγη ώρα απέκλεισαν τους Σέρβους). Κατά δεύτερον απελευθέρωσε την ελληνική ομάδα. Σε κάθε επίπεδο. Σωματικά, ψυχολογικά, πνευματικά.

Αυτό αποδείχθηκε με πειστικό τρόπο στην επιβλητική εμφάνιση και την εύκολη νίκη της Ελλάδας επί της Τυνησίας με 100-48, στη φάση των “16” του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19. Η Εθνική βρήκε καλά σουτ, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα δυνατά της στοιχεία και το διασκέδασε απέναντι σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να προβάλλει αντίσταση. Αυτό φαίνεται τόσο από το 62,3% στα σουτ εντός πεδιάς και τα 12/23 τρίποντα, όσο και από τις 34 ασίστ, τα 18 κλεψίματα, τους 35 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και τα +19 ριμπάουντ.

Σούπερ πάλι ο Ντόρσεϊ, έπαιξε και ο Χαραλαμπόπουλος

Ο Ντόρσεϊ ήταν πάλι κεφάτος και έβαλε 25 πόντους στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Τολιόπουλος έκανε ξανά σπουδαία δουλειά στη θέση “1”, ενώ ο Λούντζης, που ξεκίνησε μάλιστα και βασικός, έδωσε εξ αρχής το στίγμα με την άμυνα του. Το παιχνίδι άλλωστε ήταν τόσο εύκολο που έδωσε στον Ηλία Παπαθεοδώρου την ευκαιρία να ρίξει στο γήπεδο όλους τους παίκτες του, συμπεριλαμβανομένου dorseyκαι του Χαραλαμπόπουλου, που τόνισε μάλιστα ότι δεν αισθάνθηκε καμία ενόχληση και ότι είναι 100% έτοιμος για τον προημιτελικό της Παρασκευής (20:30) με την Ισπανία.

Η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους Τυνήσιους και το κατάφερε με την ενέργεια, την πιεστική άμυνα της και την έλλειψη… ελέους που επέδειξε στο παρκέ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-11 και από εκεί και πέρα δεν σταμάτησαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 59-22, στο τέλος της τρίτης περιόδου έγινε 84-37 και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +56 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΥΝΗΣΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 48-100
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 22-59, 37-84, 48-100
Διαιτητές: Γουέιλαντ (Καναδάς), Ανάγια (Παναμάς), Ροντρίγκες (Βενεζουέλα)
ΤΥΝΗΣΙΑ (Μπεν Αμούρ): Αουίτσι, Μετουάνι, Γκανούνι 10, Μπουρί, Ντιφ 7 (1τρ., 7λ.), Τζαουάντι 9 (1), Ρασίλ 2, Χατζρί 3 (1), Αντάμι 6, Σαϊντανί 4 (1), Μπεν Μαχλούφ 5 (1), Γκεμπελαουί 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (1τρ., 9ασ., 5ρ., 3κλ.), Λούντζης 8 (2τρ., 4κλ.), Κώττας 5, Ντόρσεϊ 25 (3τρ., 7ρ., 5ασ., 4κλ.), Μήτογλου 6, Μουράτος 7ασ., 5ρ., Σκουλίδας 11 (3), Τσαλμπούρης 8, Μπιλλής 9 (2), Σταμάτης 5 (1), Παπαγιάννης 10 (5/5σ., 9ρ.), Χαραλαμπόπουλος 4.