Μουντομπάσκετ U19 – 2η μέρα (video)

Η Αμερική ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας με τη Σερβία (80-78), παραμένοντας έτσι αήττητη ύστερα από δύο αγώνες στο πλαίσιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων που φιλοξενείται από την Πέμπτη στη Λετονία. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα (καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από 9 πόντους) και στο 37’ η Σερβία προηγήθηκε 75-71, ωστόσο το καλάθι του Τσβέτκοβιτς σε εκείνο το σημείο ήταν και το τελευταίο εντός πεδιάς στο ματς.

Οι Αμερικανοί ισοφάρισαν γρήγορα και στο τέλος πήραν και τη νίκη χάρη στο καλάθι του Τιμ Χάνταγουεϊ 48’’ πριν από τη λήξη. Ο Τζο Τζάκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Αμερικανών με 19 ποντους, ενώ ο Αλεξάνταρ Τσβέτκοβιτς είχε 20 για τους Σέρβους. Στο άλλο απογευματινό ματς, την πρώτη της νίκη σημείωσε η Αργεντινή επί της Κινεζικής Ταϊπέι με 80-69 (Παρέδες 19π.).

Στα μεσημεριανά παιχνίδια, η Ρωσία έκανε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το «δύο στα δύο», ενώ την έκπληξη της δεύτερης ημέρας την έκανε η Αίγυπτος, η οποία κατέβαλλε με 100-96 την Κίνα στη 2η παράταση και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση, μιας και οι Κινέζοι αναζητούν ένα θαύμα: νίκη επί των Αμερικανών και συνδυασμό αποτελεσμάτων…

Πριν φτάσουν στη νίκη, βέβαια, οι Αιγύπτιοι χρειάστηκε πρώτα να φτάσουν ένα βήμα από την αυτοκτονία, καθώς στην κανονική διάρκεια του αγώνα προηγήθηκαν 76-71 και είχαν βολές με 27’’ να απομένουν, ωστόσο αστόχησαν σε τέσσερις διαδοχικές βολές και οι Κινέζοι έστειλαν το ματς στην παράταση με καλάθι του Γιου 2’’ πριν από τη λήξη!

Στην παράταση, η Αίγυπτος ήταν κι εκεί συνεχώς μπροστά στο σκορ αλλά το μεγάλο αστέρι των Κινέζων, ο Γκούο ισοφάρισε 36’’ πριν από το τέλος. Στη δεύτερη παράταση οι Αιγύπτιοι δεν την πάτησαν και τρίτη φορά και με κορυφαίους τους Αχμέντ (25π., 16ρ.), Σαμίρ (21π., 10/12σ., 8ρ.) έφτασαν στη νίκη. Ο Ζάι είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και ο Γουάνγκ 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τους Κινέζους.

Η Βραζιλία επικράτησε της Πολωνίας με 79-70 χάρη σε ένα επιμέρους 16-5 που έκανε στην 4η περίοδο. Ο Ραούλ Νέτο ήταν ο ηγέτης της «σελεσάο» με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πάνω στην Κορέα… ξέσπασε η Λιθουανία για την ήττα της στην πρεμιέρα. Η παρέα του Βαλαντσιούνας διέλυσε τους Ασιάτες με 117-64, με τον σέντερ των Τορόντο Ράπτορς να έχει 25 πόντους, 3/3 βολές, 11/11 δίποντα και 17 ριμπάουντ σε 19 λεπτά!!! Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Βιτένις Τσιζάουσκας, που είχε 22 πόντους, 11/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.