Μουντομπάσκετ U19 – 5η μέρα (videos)

Αλλο τα φιλικά και άλλο τα επίσημα… Οι Λιθουανοί διέλυσαν με 64 πόντους διαφορά τις ΗΠΑ στα δύο παιχνίδια προετοιμασίας που έδωσαν λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Μουντομπάσκετ εφήβων, στο επίσημο όμως αυτοί που γέλασαν τελευταίοι ήταν οι Αμερικανοί, καθώς σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησαν με 107-105.

Οι Αμερικάνοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα (η διαφορά μάλιστα έφτασε στους 19 πόντους 48-29 στο 18′), αλλά οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 17-9 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 3” πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα  (94-94 με καλάθι του Μπουτκεβίτσιους).

Στην παράταση η Λιθουανία χάρη στον Ουλανόβας πήρε το προβάδισμα 101-95, αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν η σειρά του Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος… μίλησε παίρνοντας πάνω του το ματς! Με 7 δικούς του πόντους τα τελευταία 2,5′, οι ΗΠΑ ανέκτησαν το προβάδισμα παίρνοντας μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Τζέρεμι Λαμπ (35π., 13/23σ.), Τζο Τζάκσον (19π., 5ρ., 6ασ., 7λ.) ήταν κορυφαίοι για την Αμερική, ενώ από τη Λιθουανία, έπαιξε χωρίς τον τραυματία Βιντένις Τσιζάουσκας (διάστρεμμα), ξεχώρισαν οι Γιόνας Βαλαντσιούνας (30π., 15ρ., 4κ.), Εντγκάρας Ουλανόβας (29), Ντοβίντας Ρεντίκας (22π., 10ρ., 8λ.).

Η Σερβία ήταν η θριαμβεύτρια στο βαλκανικό ντέρμπι με την Κροατία, αφού ο Αλεξάνταρ Τσβέτκοβιτς ανέλαβε ξανά δράση. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε τους τελευταίους 8 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου λέι-απ και οι Σέρβοι επικράτησαν με 73-68 (Ντρένοβατς 19Μπάρατς 18).

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αυστραλία επιβλήθηκε της Βραζιλίας με 63-57.  Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Αυστραλία να είναι αυτή που κρατούσε μια διαφορά 2-3 πόντων. Στην  τέταρτη περίοδο με ηγέτες τους Μίτσελ Κρικ (23π., 10ρ., 5κλ.) και Τζάκσον,  Ολντριτζ, οι Αυστραλοί έκαναν  σερί 7-0 παίρνοντας  για πρώτη φορά στον αγώνα διαφορά 10 πόντων (52-42).

Τα «καγκουρό» διατήρησαν αυτό το προβάδισμα το οποίος τελικά τους έδωσε και τη νίκη.  Πολύ καλή παρουσία γιοα τους νικητές είχε και ο Γκρίνγουντ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ από την αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Νέτο και Φελίτσιο, με 19 (12ρ.) και 16 (8/11 δ.) πόντους αντίστοιχα.

Η Πολωνία, στο μεταξύ, συνέχισε να εκπλήσσει, αφού προηγήθηκε με 25 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της γηπεδούχου Λετονίας με 86-78 (Πονίτκα 26, Μίχαλακ 19π., 8ρ. – Βετσβάγκαρς21), ενώ στις λεπτομέρειες κρίθηκε και η αναμέτρηση της Αργεντινής με τη Ρωσίας.

Οι Αργεντινοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 68-63 με 2’39’’ να απομένουν αλλά πέτυχαν τους 10 από τους τελευταίους 12 πόντους και ο Βαρνάκοφ ήταν άστοχος στο τρίποντο που μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Πατρίσιο Γκαρίνο πέτυχε 19 πόντους για τους “¨γκαούτσος” και ο Σεργκέι Καράσεφ είχε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ για τη Ρωσία.

Ανετη νίκη πήρε ο Καναδάς απέναντι στην Αίγυπτο με 91-71 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Πάνγκος με 22 πόντους (6/9β., 1/2 διπ., 5/7 τριπ.), ενώ ακολούθησε ο Ολίβιερ Χάνλαν με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

6. Ρωσία 2-3 7   6. Αίγυπτος 1-4 6

* Με αστερίσκο οι ομάδες που προκρίθηκαν στους “8”

Θέσεις 13-16

Με επιμέρους σκορ 10-2 από το 33′-35′ η Κορέα πήρε τη νίκη απέναντι στην Τυνησία με 78-72. Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του έβρισκε τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν αλλά η Κορέα έχοντας καλύτερο παίκτη τον Κιμ (20 πόντοι) πήρε τη διαφορά που χρειαζόταν ώστε να εξασφαλίσει τη νίκη. Περίπατο έκανε η Κίνα απέναντι στην Κινεζική Ταϊπέι, την οποία διέλυσε με 91-48 (Γκούο 24 – Χουνγκ 18).