Μουντομπάσκετ U19 – 6η μέρα (video)

Η Αργεντινή νίκησε τη Βραζιλία με 71-69 (Μασαρέλι 15 – Νογκέιρα 13π., 13ρ., 4κ., Νέτο 11π., 8ρ., 8ασ.) και την άφησε εκτός οκτάδας, σε μία ανατρεπτική 6η μέρα στο Μουντομπάσκετ εφήβων που διεξάγεται στα γήπεδα της Λετονίας.

Παράλληλα, η νίκη των «γκαούτσος» επί της «σελεσάο» ήταν το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να δεχτεί η Ρωσία, η οποία «τρύπωσε» στην οκτάδα, αφού λίγες ώρες νωρίτερα είχε νικήσει την αδιάφορη και ήδη αποκλεισμένη Λετονία με 73-63 (Βαρνάκοφ 21 – Βετσβάγκαρς 17).

Πρώτοι οι Αυστραλοί

Με ένα εντυπωσιακό (σε άμυνα και επίθεση) τρίτο δεκάλεπτο η Αυστραλία επικράτησε της Πολωνίας με 72-52 (Ολντριτζ 21) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εφήβων. Τα «καγκουρό» δέχθηκαν μόλις 2 πόντους από το 24’ έως το 31’ και χάρη στο επιμέρους 20-2 που έκαναν σε αυτό το διάστημα έφτασαν με άνεση στη νίκη, η οποία τα «στέλνει» πάνω στη Σερβία, η οποία τερμάτισε 4η στον 6ο όμιλο.

Πρώτη ήττα για τους Αμερικανούς

Η Κροατία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη ήττα τους στο Μουντομπάσκετ (87-85), σε ένα ματς με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι Αμερικανοί είχαν ήδη κατακτήσει μαθηματικά την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο, ενώ οι Κροάτες από τη μεριά τους χρειάζονταν τη νίκη για να αναρριχηθούν από την 4η θέση στην 2η, με την ελπίδα ότι θα έχουν “ευκολότερο” αντίπαλο στους “8”. Οπερ και εγένετο.

Η Κροατία προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά στα μέσα της 3ης περιόδου (65-53), βρέθηκε πίσω με 5 στο 37’ (75-80), ωστοσο ο Τόνι Κάτιτς έβαλε 5 σερί πόντους μέσα σε μισό λεπτό, έκανε το σκορ 85-83 στα 48’’ και στο τέλος πήρε τη νίκη, αφού ο Τζέρεμι Λαμπ ήταν άστοχος στο σουτ που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση, 19’’ πριν από τη λήξη. Ο Κάτιτς είχε 21 πόντους με 8/10 δίποντα και ο Ντάριο Σάριτς 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για την Κροατία, ενώ ο Τζέρεμι Λαμπ είχε 25 πόντους για τις ΗΠΑ.

Εύκολα Λιθουανία, Σερβία

Η Λιθουανία νίκησε εύκολα και ξεκούραστα την Αύγυπτο με 78-59 και πλέον θα περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης για να μάθει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στους «8». Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 46-21 στο 18’ και μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να έχει 17 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Ασέμ Αχμέντ ξεχώρισε ξανά για τους Αιγύπτιους (23π., 19ρ.).

Εύκολο έργο είχε και η Σερβία απέναντι στον Καναδά, τον οποίον συνέτριψε με 94-73 και προκρίθηκε κι αυτή στους «8» του Μουντομπάσκετ.