Νέα ήττα (από τη Βοσνία) και αρνητικό ρεκόρ πενταετίας

Οι φιλικοί αγώνες είναι για να διορθώνονται οι αδυναμίες και στο φιλικό με τη Βοσνία η αδυναμία της Εθνικής ήταν (έκπληξη) η άμυνα! Η Ελλάδα υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο τουρνουά του Ουλμ με 90-84 και η αρνητική έκπληξη ήταν οι 90 πόντοι που έβαλαν οι Βόσνιοι. Οι περισσότεροι που έχει δεχτεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε επίσημο ή φιλικό παιχνίδι εδώ και πέντε χρόνια!

Από τις 14 Αυγούστου 2008 και την ήττα από τις ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου (69-92) είχε να δεχτεί πάνω από 90 πόντους η Ελλάδα. Εκτοτε πέρασαν 72 αγώνες μέχρι να βρεθεί η ομάδα που θα βάλει 90 πόντους στην εθνική ομάδα, έστω και σε αγώνα προετοιμασίας.

Αύριο στις 15:30 η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στο παιχνίδι που θα κρίνει ποια ομάδα θα καταλάβει την 3η θέση στο τουρνουά του Ουλμ και παρών σε αυτό θα (μπορεί να) είναι ο Κώστας Καϊμακόγλου, αφού το χτύπημα που δέχτηκε στην ήδη σπασμένη μύτη δεν ήταν κάτι το επίφοβο. Οσον αφορά τον αγώνα με τη Βοσνία, ο Αντρέα Τρινκέρι ξεκίνησε και σήμερα με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπουρούση, που όλα δείχνουν ότι θα αποτελέσουν την αρχική πεντάδα της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ επί 40 λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια. Το κυριότερο πρόβλημα της Εθνικής εντοπιζόταν στην άμυνα, αφού οι Βόσνιοι έβαζαν εύκολα πόντους και στα τελευταία λεπτά είχαν τον παίκτη που τους οδήγησε στη νίκη, στο πρόσωπο του Ρασάντ Ράιτ.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΣΝΙΑ 84-90
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 48-45, 71-69, 84-90
ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Μπουρούσης, Ζήσης 14, Σπανούλης 8 (7ασ.), Περπέρογλου, Παπανικολάου 12, Μαυροκεφαλίδης 13, Βουγιούκας 2, Καϊμακόγλου 12, Μπράμος 7, Πρίντεζης 13, Σλούκας 3.
ΒΟΣΝΙΑ (Πέτροβιτς): Πάσαλιτς, Μάσιτς 3, Στιπάνοβιτς 4, Σούταλο 8, Ράιτ 18, Μπάβτσιτς 2, Γκόρντιτς 3, Κικάνοβιτς 2, Τελέτοβιτς 27 (11ρ.), Πέρσιτς, Ντέντοβιτς 19, Σινάνοβιτς 4