Με σκορ υπέρ του Εργοτέλη (85-46) τελείωσε και το φιλικό παιχνίδι επί το Δειλινό,(ομάδα που αγωνίζεται στο τοπικό της ΕΚΑΣΚ). Ο Γιώργος Μακράκης για ακόμα μια φορά είχε την ευκαιρία να τεστάρει τους παίκτες του βελτιώνοντας τις όποιες λεπτομέρειες ενόψει νέας αγωνιστικής σεζόν.

Ο προπονητής των κρητικών έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους εκτός του Αντώνη Γρύλλη, ο οποίος είναι τραυματίας. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά μάλιστα ανήκαν αποκλειστικά στη νέα γενιά του συλλόγου, μιας και η πεντάδα που βρίσκονταν στο παρκέ αποτελούνταν από αθλητές του Εφηβικού.

Το επόμενο φιλικό των «κιτρινόμαυρων» είναι προγραμματισμένο για τις 2/10 με τον Ηρόδοτο και θα αποτελέσει πρόβα τζενεράλε για το μεταξύ τους επίσημο ματς στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής.