Νίκησε τον Προμηθέα και πήγε τελικό

kadmosΣτον  τελικό του τουρνουά «Γιώργος Τσομάκας» που διεξάγεται στην Αυλίδα προκρίθηκε ο Κάδμος επικρατώντας του Προμηθέα Χαλανδρίου με 85-61. Ο Κάδμος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 9-0 και από εκείνο το σημείο δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα. Κάποια λάθη στην άμυνα έδωσαν δικαίωμα στον αντίπαλο να πλησιάσει στο ημίχρονο  (44-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Θήβας μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 18-8 ανέβασε τη διαφορά στους +17. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο αποζημιώνοντας τον κόσμο , ο οποίος έδωσε δυναμικό «παρών» στο γήπεδο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-37, 62-45, 85-61
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Καλπούζος, Κατσούλας 8 (1), Παπαδάκης, Χαρατσής Π. 6, Τομαράς 13 (3), Γκρινιάρης 19, Χαράτσης Γ. 10, Σαμουρέλης 13, Κουμπές, Νικολάου 3, Δρακάκης 9,Μητρόπουλος 4.