Νίκη έπειτα από τρεις μήνες ο Εργοτέλης!

Έπρεπε να περάσουν τρεις ολόκληροι μήνες και να γνωρίσει στο μεσοδιάστημα 9 σερί ήττες, προκειμένου να βιώσει ξανά τη χαρά της νίκης ο Εργοτέλης. Εν τέλει συνέβη στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής με τον Ιωνικό Νίκαιας, τον οποίον η ομάδα του Γιώργου Μακράκη κατέβαλε με 80-72, κι ενώ προηγουμένως είχε πετάξει στα σκουπίδια μία διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 47-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά ο Ιωνικός κατόρθωσε να γυρίσει τούμπα το ματς και να προηγηθεί στο 34′ με 65-64. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι πήρε το προβάδισμα σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Νίκαιας, εντούτοις δεν διήρκεσε πολύ. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα και με πέντε καθοριστικούς πόντους του Γεωργούτσου στο τελευταίο λεπτό ξέφυγαν με 76-70, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, την πρώτη από τις 9 Οκτωβρίου, όταν είχαν νικήσει τον Πανερυθραϊκό για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 80-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 47-33, 59-54. 80-72
Διαιτητές: Αναστόπουλος-Νάστος
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 16, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βερτούδος 8 (1), Χουχούμης 19 (2), Σταμάτης 15 (3), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 4, Καραλής 10 (2), Σαρρής 3, Σταράκης.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 3, Καπινιάρης 12, Παλαιοχωρίτης 11 (1), Βουγιούκας 13, Σπανός 10 (2), Πετρόπουλος 15 (2), Παπαγεωργίου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογεριάς.