Νίκη Βόλου-Φιλαθλητικός 70-75

Ο Φιλαθλητικός έκανε την “έκρηξη” του στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτελέσματα να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα επί της Νίκης Βόλου με 70-75. Η ομάδα του Τάκη Ζήβα πήρε δύσκολα τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία της, απέναντι σε μια μαχητική Νίκη, η οποία λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι βολιώτες μπήκαν δυνατά παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (27-17 στο 12′), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 35′ (68-66). Η κούραση στο τέλος ήταν εμφανής για τους παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη με αποτελέσματα ο Φιλαθλητικός να εκμεταλλευτεί τα λάθη, να πάρει και τα ριμπάουντ και κάπως έτσι από το 30′ έως το 35′ να κάνει επιμέρους σκορ 10-2 και να φέρει το ματς στα ίσια (68-68), ενώ αμέσως μετά το τρίποντο του Γκίκα έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 71-68 (36′). Από εκεί και μετά τα λάθη και η αστοχία και στα τρίποντα και στις βολές… πλήγωσε τη Νίκη, ο Γεωργιάδης με γκολ-φάουλ γράφει το 68-74 γέροντας τη πλάστιγγα υπέρ του Φιλαθλητικού…

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η συμπεριφορά που είχαν οι οπαδοί των γηπεδούχων στον πρόεδρο των Σέλτικς Ντάνι Έιντζ και τον βοηθό τζένεραλ μάνατζερ Ράιαν ΜακΝτόνα, τους οποίους αποδοκίμασαν νομίζοντας ότι ήταν παράγοντες του Φιλαθλητικού!!! Οι δύο άνδρες είχαν μεταβεί στο Βόλο για να παρακολουθήσουν τον Γιάννη Αντετοκούμπο και φυσικά δεν έμειναν εντυπωσιασμένοι μόνο απ’ τις ικανότητες του νεαρού, αλλά κι απ’ τη… συμπεριφορά του κόσμου, που όταν έμαθε ποιοί είναι άρχισαν να φωνάζουν ρυθμικά “Λέικερς”, για να “πικάρουν” τους διοικητικούς ηγέτες των Σέλτικς…

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  70-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:    26-17, 44-35, 65-58, 70-75
Διαιτητές:  Γεωργιάδης-Πουρσανίδης Κ-Τατούδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης):  Σαμαράς, Μαυρογιάννης 14  (3 τρ,μ 5 ασ.), Κουτίνας 23 (4 τρ., 9 ρ.), Στάμος 6, Καραγκολίδης 2, Μαλτέσιος 14, Θεοδωράκος 6, Μυστηλιάδης 5 (1/5 τρ.).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 19 (3/9 τρ.), Πέρβι, Θ. Αντετοκούμπο 6, Γκίκας 10 (2/8 τρ., 5 ασ.), Χείλαρης, Σαμοθράκης 15 (3/9 τρ., 4 ασ.), Σαλούστρος 2, Καμπερίδης 3 (1), Γεωργιάδης 10, Ανδρεόπουλος 2, Γιαννουλάκος 8.