Νίκη-θρίλερ η Θάντερ, εύκολα οι Σέλτικς (+vd)

Οι Λέικερς δεν άφησαν την Οκλαχόμα να τους διαλύσει στο δεύτερο ματς της ημιτελικής σειράς. Αυτή τη φορά κατάφεραν να το χάσουν μόνοι τους! Η Θάντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 68-75 με 2 λεπτά να απομένουν, ωστόσο τελείωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας τους τελευταίους 9 πόντους, νίκησε τους Λέικερς 77-75 και έκανε το 2-0 στη σειρά. Οι Λέικερς έκαναν ό,τι μπορούσαν για να χάσουν, με πρώτο και… χειρότερο τον Κόμπι Μπράιαντ.

Ο σούπερ σταρ των Λέικερς έκανε δύο λάθη και έχασε δύο σουτ σε τέσσερις διαδοχικές επιθέσεις και 8 πόντοι από τους Ντουράντ, Χάρντεν (ο KD έβαλε το νικητήριο στα 18,6”) έφεραν τη Θάντερ μπροστά στο σκορ με 78-77. Οι Λέικερς είχαν την τελευταία επίθεση αλλά ο Σεφολόσα έπαιξε υποδειγματική άμυνα στον Μπράιαντ και το τελευταίο σουτ το έκανε ο Μπλέικ (αν και ήταν ανενόχλητος, αφού… κοιμήθηκε ο Γουέστμπρουκ), ο οποίος ήταν άστοχος.

Οι Σέλτικς ήταν εντυπωσιακοί στη Φιλαντέλφια, όπου έκαναν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 61-33 στο δεύτερο και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, φτάνοντας έτσι δια περιπάτου στη νίκη επί των 76ερς με 107-91. Καλύτερος όλων ήταν ο Κέβιν Γκαρνέτ, ο οποίος πέτυχε 13 από τους 27 πόντους του στη δεύτερη περίοδο, σε αυτή δηλαδή που οι “κέλτες” άρχισαν να δημιουργούν διαφορά από τους γηπεδούχους. Οι Ρόντο, Πιρς, Γκαρνέτ είχαν όλοι μαζί 74 πόντους, 31 ριμπάουντ και 22 ασίστ…

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Φιλαντέλφια-Βοστώνη 91-107 (Γιανγκ 22 – Γκαρνέτ 29π., 13ρ., Ρόντο 23π., 6ρ., 14ασ.)… 1-2 νίκες
Οκλαχόμα-Λ.Α. Λέικερς 77-75 (Ντουράντ 22 – Μπάινουμ 20π., 9ρ., Μπράιαντ 20)… 2-0 νίκες