Νίκη και συνεχίζει… Πουέρτο Ρίκο-Ελλάδα 84-98

Η Εθνική ομάδα πήρε τη νίκη στο δεύτερο της παιχνίδι απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο τερματίζοντας πρώτη στον όμιλό της και πλέον την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ παιχνίδι τη Νιγηρία.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι, αλλά τα προβλήματα στην  άμυνα και κυρίως στη γραμμή των ψηλών την εμπόδισαν να κάνει τη… ζωή της πιο εύκολη. Εξαιρετικός ο Βασίλης Σπανούλης (27π.), ενώ ακολούθησαν οι Γιώργος Πρίντεζης (16π.) και Γιάννης Μπουρούσης (16π.).

Η Εθνική ξεκίνησε με τον Σπανούλη να βρίσκει με κάθε τρόπο τον δρόμο στο αντίπαλο καλάθι, πετυχαίνοντας  τους πρώτους 13 πόντους της ελληνικής ομάδα (13-9  στο 4’). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου εμφανίστηκαν σχεδόν άψογοι επιθετικά, τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων (6/6 μέχρι εκείνο το σημείο) έδιναν στην Εθνική το προβάδισμα το οποίο έφτασε στους 8 πόντους 1’ πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου (30-22).

Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι και το 14’, καθώς στη συνέχεια, η κυριαρχία του Πουέρτο Ρίκο στη ρακέτα και τα επιθετικά ριμπάουντ, έφεραν στο 17 το ματς  στα ίσια (40-40). Σε εκείνο το σημείο φορτώθηκε και ο Μπουρούσης με τρίτο φάουλ, ενώ έξω για τον ίδιο λόγο ήταν και ο Μαυροειδής  με αποτέλεσμα η εθνική να παίζει χωρίς «5άρι». Ο Σπανούλης όμως δεν είχε σταματημό, 5 συνεχόμενοι πόντοι έφεραν ξανά την εθνική μπροστά με  47-42. Η άμυνα όμως δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι η Εθνική δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 49-47.

Το πρόβλημα στην άμυνα ήταν εμφανές και στο δεύτερο ημίχρονο με το Πουέρτο Ρικό να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει στο 21’ πρώτη φορά το προβάδισμα (51-49).  Στη συνέχεια, μία η αστοχία των πορτιρικανών, μία τα δύο συνεχόμενα επιθετικά από Σπανούλη και Καλάθη είχαν ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 28΄. Τότε η Εθνική ήταν που άρχισε και πάλι να ανεβάζει στροφές, το τρίποντο που Παπανικολάου έγραψε το 68-62, ενώ ο Πρίντεζης έφερε τη διαφορά ξανά στο +8 (70-62).

Η Εθνική τα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα αυτό (74-67, 32’), αλλά και πάλι η άμυνά της την… πλήγωσε, με το Πουέρτο να μειώνει (73-76, 34’). Αλλά και πάλι ο Σπανούλης και στη συνέχεια ο Παπανικολάου με δύο τρίποντα κάνουν το 82-75 (36’), ενώ η διαφορά στη συνέχεια έφτασε στο +14 (91-77). Αυτό το ξέσπασμα ήταν υπεραρκετό για την Εθνική ομάδα, η οποία κράτησε αυτή τη διαφορά, κερδίζοντας το ματς και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ 84-98
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 47-49, 62-70, 84-98
ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ:  Ράμος 15, Μπαρέα 13 (2), Χουέρτας 8 (2), Αρόγιο 6, Ροσάριο 2, Φράνκλιν , Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4 (1), Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Σαντιάγκο 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Βασιλειάδης, Μπουρούσης 16 (2), Ζήσης 13 (1), Σπανούλης 27 (4 τρ., 5 ασ.), Καλάθης 8 (1), Φώτσης 2, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 9 (3), Μαυροειδής, Μάντζαρης, Καϊμακόγλου 7 (1).