Ν.Κηφισιά-Απόλλων Πατρών 77-73

Η Νέα Κηφισιά συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο Κύπελλο καθώς επικράτησε και του Απόλλωνα Πατρών με 77-73 και πλέον στην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Αρη.

Η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπροστά στο σκορ (13-10) με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις.  Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο το αγώνα (30-15, 15′ ), με τις προσπάθειες των «μελανόλευκων» για αντεπίθεση να πέφτουν στο κενό.

Με την επανέναρξη του αγώνα η εικόνα γίνεται ακόμη χειρότερη για την πατρινή ομάδα, αφού δυο λεπτά πριν από το τέλος του ματς η Κηφισιά προηγήθηκε με +21 (38-17). Ο Απόλλωνας απάντησε με σερί 7-0 κλείνει κλείνοντας κάπως την ψαλίδα (38-24), η αντεπίθεση του Απόλλωνα έχει αρχίσει, με κορυφαίο τον Πέτροβιτς έφερε το ματς στα ίσια 53-53.
Στο 33′ οι γηπεδούχοι έχουν επιστρέψει στο προβάδισμα (60-56). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την Κηφισιά να κρατά ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο και τελικά της έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Από την πλευρά των γηπεδούχων δεν αγωνίστηκε ο Σάββας Νικητάκης, ενώ στην αντίπερα όχθη απών ήταν ο Νίκος Αργυρόπουλος.

N.ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 77-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 38-24, 53-53, 77-73
Διαιτητές: Αναστόπουλος-Ψαριανός-Σκούτας
NEA KHΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μοσχοβίτης 19 (2), Κακαργιάς, Διαμαντόπουλος, Τζιάλλας, Καράμπουλας 28 (2), Μενουδάκος 4, Σιούτης 10 (1), Ψαθάς 3, Πετροδημόπουλος 13.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): ΜακΚόλαμ 3, Καπερώνης, Γκραντ 9 (1), Τέρνερ 4, Λιανός 10 (1), Γουόκερ 12 (2), Πέτροβιτς 14 (1), Κλάιμπερ 21 (4).