Οι Ελληνες της Αμερικής: Σούπερ Κουφός

Ο Κώστας Κουφός “έκλεισε” με υποσχόμενο τρόπο την πιο… σύντομη preseason στην ιστορία του ΝΒΑ. Ο Ελληνοαμερικανός σέντερ άρχισε βασικός τα ξημερώματα αντί του τραυματία Νενέ και έπαιξε 26 λεπτά (βγήκε με 6 φάουλ) στην εύκολη εκτός έδρας νίκη του Ντένβερ επί του Φοίνιξ (110-85), έχοντας 15 πόντους, 5/6 βολές, 5/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Κατά τα άλλα, αξιόλογη ήταν και η παρουσία άλλων τριών ομογενών στο NCAA, του Αλεξ Βουγιούκα, του Τράιαν Ηλιάδη και του Μάικλ Μπιζούκα. Καθόλου δεν αγωνίστηκαν οι Νικ Παύλος, Μανώλης Τσελεντάκης και Τζεφ Γεωργάτος, αν και έπαιζαν τα ξημερώματα της Παρασκευής οι ομάδες τους.

Αλεξ Βουγιούκας

Ο μικρός αδερφός του Ιαν συνεχίζει να κερδίζει χρόνο συμμετοχής και εντυπώσεις στη 2η χρονιά του στο Τέξας/Σαν Αντόνιο. Τα ξημερώματα έκανε ατομικό ρεκόρ (13 πόντους), έχοντας επίσης 1/1 βολή, 6/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά. Ο Αλεξ ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα για 10η φορά σε 11 αγώνες και το UTSA επιβλήθηκε του Τρόι με 76-70.

Τράιαν Ηλιάδης

Ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και μαζί του το Ολντ Ντομίνιον στις νίκες. Οι «μονάρχες» επιβλήθηκαν του Βιρτζίνια Μιλιτέρι με 81-73 και ο Ηλιάδης είχε απολογισμό 15 πόντους, 5/6 βολές, 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 19 λεπτά. Οι 15 πόντοι αποτελούν ατομικό ρεκόρ για φέτος αλλά και ισοφάριση της καλύτερής του επίδοσης στα τέσσερα χρόνια που παίζει στο Ολντ Ντομίνιον.

Μάικλ Μπιζούκας

Το Μισούρι Στέιτ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γουέστ Βιρτζίνια (ηττήθηκε στην παράταση με 70-68) αλλά ο Μπιζούκας ήταν ξανά πολύ καλός. Επαιξε 36 λεπτά, έβαλε 6 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, μοίρασε 10 ασίστ και είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Γιάννης Σίνης

Εκανε ίσως τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση, έχοντας 0/1 δίποντο, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο (σε 22 λεπτά) στην ήττα του Σαν Ντιέγκο από τη Σάουθ Αλαμπάμα με 68-62. Αυτή ήταν η 3 σερί ήττα για τους Τορέρος…

Τζέιμς Λούπος

Αλλη μία ήττα γνώρισε το αδύναμο Νέιβι (5η συνεχόμενη, από το Πρεσμπιτέριαν με 58-42), άλλη μία μικρή συμμετοχή για τον Λούπο… Ο ομογενής φόργουορντ, αν και επέστρεψε στην αρχική πεντάδα των Μίντσιπμεν, έπαιξε 13 λεπτά και είχε 0/1 δίποντο και 3 ριμπάουντ.