Οι Ελληνες του NCAA: “Ανεβαίνει” ο Λούπος

Τα διαδοχικά παιχνίδια με διψήφιο αριθμό πόντων του Τζέιμς Λούπου (για πρώτη φορά στην τριετή κολεγιακή καριέρας του!) και το φετινό ρεκόρ πόντων του Κόρι Πέτρου ήταν οι πιο αξιοσημείωτες επιδόσεις των… δικών μας ανθρώπων που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα (στην πρώτη κατηγορία) των ΗΠΑ.

Τα πεπραγμένα των Ελλήνων:

Τζέιμς Λούπος

Ολοένα και καλύτερος εμφανίζεται στους αγώνες του Νέιβι ο Τζέιμς Λούπος, που ξεκινάει στη βασική πεντάδα εδώ και 8 αγώνες. Στην εύκολη νίκη επί του Μονμάουθ (88-66) είχε 6 πόντους, 0/1 βολή, 3/5 δίποντα και 3 ριμπάουντ σε 23 λεπτά, ωστόσο τις καλύτερες εμφανίσεις του τις έκανε στα τελευταία δύο ματς. Κόντρα στο Μάουντ Σεντ Μέρις (65-72) είχε 11 πόντους, 2/4 βολές, 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 32 λεπτά, ενώ στην προχθεσινή νίκη επί του Μπράιαντ (69-59) είχε 11 πόντους, 2/2 βολές, 3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 32 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Ατομικό ρεκόρ πόντων (23) για φέτος έκανε ο ομογενής σέντερ στη νίκη του Οκλαντ επί του Ρότσεστερ (88-77), έχοντας μάλιστα 8/8 δίποντα και ακόμα 7/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε. Στην ήττα από το Οχάιο (61-78) η απόδοσή του πάντως δεν ήταν ανάλογη. Στα 36 λεπτά που έπαιξε είχε 8 πόντους, 2/2 βολές, 3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος.

Γιάννης Παπαπέτρου

Στα… ρηχά κυμάνθηκε η απόδοση του Ελληνα γκαρντ στην ήττα του Τέξας από το UCLΑ με 63-65, σε σύγκριση τουλάχιστον με αυτά που είχε δείξει έως τώρα. Επαιξε μόνο 10 λεπτά (τα λιγότερα από κάθε άλλο φετινό ματς), έχοντας απολογισμό 4 πόντους, 1/2 βολές, 0/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Γιάννης Σίνης

Δύο νίκες πέτυχε την περασμένη εβδομάδα το Σαν Ντιέγκο, με τον Ελληνα φόργουορντ να έχει 3 πόντους (μαζί με 0/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ σε 18 λεπτά) κόντρα στο Τουλέιν (78-72) και 6 πόντους, 3/4 βολές, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 15 λεπτά συμμετοχής απέναντι στο Αριζόνα Κρίστιαν (88-65).

* Οι Πάρις Μαραγκός, Τζεφ Γεωργάτος, Μανώλης Τσελεντάκης και Τζάρεντ Δημάκος δεν αγωνίστηκαν την εβδομάδα που πέρασε στους αγώνες των κολεγίων τους, ενώ το Γκριν Μπέι Γκρίνσμπορο του Νικόλα Παύλου δεν είχε προγραμματισμένο αγώνα.