Οι Ελληνες του NCAA: Βασικός ο Λούπος

Στα… ρηχά κινήθηκαν οι Ελληνες στο κολεγιακό πρωτάθλημα την εβδομάδα που πέρασε. Με εξαίρεση τον Κόρι Πέτρο, ο οποίος εξακολουθεί να είναι παραγωγικός και να παίζει σταθερά πάνω από 30 λεπτά στο Οκλαντ, ο μοναδικός που… αναβαπτίστηκε ήταν ο Τζέιμς Λούπος, που… χρίστηκε βασικός στο Νέιβι.

Τα πεπραγμένα των Ελλήνων:

Κόρι Πέτρος

Μία ήττα (επί του Τέξας Σάουθερν με 71-69) και δύο ήττες (από το Μίσιγκαν Στέιτ με 52-70 και από το Τενεσί με 50-77) ήταν ο απολογισμός του Οκλαντ την εβδομάδα που πέρασε. Ο Πέτρος, πάντως, συνεχίζει να σημειώνει διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας 18, 14 και 10 αντίστοιχα. Στους τρεις αγώνες είχε συνολικά 42 πόντους, 14/18 βολές, 14/31 δίποντα, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 7 λάθη.

Γιάννης Σίνης

Την περασμένη εβδομάδα το Σαν Ντιέγκο γνώρισε δύο ήττες, από τη Σάντα Μπάρμπαρα με 39-57 και από τη Μοντάνα με 66-67, με τον Σίνη να έχει ενεργή συμμετοχή μόνο στο πρώτο ματς. Κόντρα στη Σάντα Μπάρμπαρα είχε 7 πόντους, 2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα και 5 ριμπάουντ σε 17 λεπτά, σε αντίθεση με το δεύτερο παιχνίδι, στο οποίο αγωνίστηκε 8 λεπτά χωρίς να βάλει πόντο (ο απολογισμός του ήταν 0/1 δίποντο, 2 λάθη).

Γιάννης Παπαπέτρου

Για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της σεζόν ο νεαρός φόργουορντ δεν ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα του Τέξας, στη χθεσινή νίκη επί του Σαμ Χιούστον Στέιτ με 65-37. Αγωνίστηκε μάλιστα λιγότερο από κάθε άλλο φετινό παιχνίδι (18 λεπτά), έχοντας 4 πόντους, 2/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 λάθος. Στα προηγούμενα δύο παιχνίδια της εβδομάδας, ο Παπαπέτρου είχε 10 πόντους, 4/4 βολές, 3/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη στην ήττα από το USC (53-59), ενώ κόντρα στο Μισισίπι Στέιτ (το Τέξας νίκησε 69-55) είχε απολογισμό 8 πόντους, 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη σε 23 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Στη βασική πεντάδα του Νέιβι προωθήθηκε ο ομογενής φόργουορντ στα τελευταία τρία παιχνίδια. Ο Λούπος είχε συνολικά 11 πόντους, 5/8 βολές, 3/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη, παίζοντας κάτι παραπάνω από 18 λεπτά ανά αγώνα. Το Νέιβι γνώρισε δύο ήττες (από το ΤCU με 45-47 και από το Πρέρι Βιου Α&Μ με 40-42) και νίκησε το Ντέλαγουερ Στέιτ 63-53.

Νικ Παύλος

Είχε μικρή συμμετοχή (μόνο 6 λεπτά) και ένα άστοχο τρίποντο, μια τάπα στην 4η φετινή ήττα (σε 5 αγώνες) του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Ράτζερς με 80-87.

Πάρις Μαραγκός

Ελάχιστα αγωνίστηκε ο Μαραγκός και στα τρία παιχνίδια που έδωσε την προηγούμενη εβδομάδα το Τζορτζ Ουάσινγκτον. Στην ήττα από το Νοτρ Ντέιμ (48-65) είχε 0/1 δίποντο, 1 ασίστ σε 4 λεπτά, στη νίκη επί του Χόφστρα (80-56) είχε 4 πόντους, 2/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ σε 7 λεπτά και στην προχθεσινή ήττα από το Μάουντ Σεντ Μέρις (56-65) είχε 1 λάθος σε μόνο 2 λεπτά συμμετοχής.

Τζεφ Γεωργάτος

Δεν αγωνίστηκε σε καμία από τις δύο ήττες που υπέστη το Χάρβαρντ (από το Σεντ Τζόζεφς με 56-75 και από το Βερμόντ με 78-85).

Τζάρεντ Δημάκος

Το Γκριν Μπέι ηττήθηκε από το Αϊνταχο 62-72 και νίκησε το Νορθ Ντακότα Στέιτ 74-59, χωρίς να αγωνιστεί ο ομογενής γκαρντ.

Μανώλης Τσελεντάκης

Δεν έπαιξε σε κανένα από τα τρία παιχνίδια του NJIT, με Νιου Χαμσάιρ (69-67), Σάουθ Καρολάινα Στέιτ (72-63) και Λίντον Στέιτ (98-42).