Οι Ελληνες του NCAA: Εβδομάδα γεμάτη… πόντους

Μία από τις πιο παραγωγικές εβδομάδες της σεζόν ήταν η περασμένη για τους Ελληνες του κολεγιακού πρωταθλήματος. Ο Κόρι Πέτρος έβαλε 22 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ κόντρα στο Σάουθ Ντακότα Στέιτ, ο Γιάννης Σίνης έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων απέναντι στο Λογιόλα Μέριμαουντ, ενώ ο Γιάννης Παπαπέτρου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο Τέξας.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Κόρι Πέτρος

Το Οκλαντ γνώρισε άλλες δύο ήττες την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο ο Πέτρος πρόσθεσε άλλες δύο καλές εμφανίσεις στο ενεργητικό του. Στην ήττα από το Σάουθ Ντακότα Στέιτ (74-81) πέτυχε 22 πόντους και έκανε ατομικό ρεκόρ σε εύστοχα σουτ (10/16 δίποντα), ριμπάουντ (15), ενώ είχε ακόμη 2/2 βολές, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 37 λεπτά. Στην προχθεσινή ήττα από το Νορθ Ντακότα Στέιτ (65-73) ο απολογισμός του ήταν 6 πόντοι, 2/3 βολές, 2/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 40 λεπτά.

Γιάννης Παπαπέτρου

Το δεύτερο πιο παραγωγικό βράδυ της κολεγιακής καριέρας του είχε στην ήττα του Τέξας από το Αϊόβα Στέιτ με 62-82 ο Παπαπέτρου. Εβαλε 13 πόντους σε 21 λεπτά, με 3/6 βολές και 4/11 σουτ, έχοντας ακόμα 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη. Μάλιστα, για δεύτερο συνεχόμενο ματς ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των Λόνγκχορνς.

Γιάννης Σίνης

Ατομικό ρεκόρ πόντων έκανε στην προχθεσινή νίκη του Σαν Ντιέγκο επί του Λογιόλα Μεριμάουντ (78-70) ο Πατρινός φόργουορντ. Ο Σίνης έβαλε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα και είχε επίσης 3 ριμπάουντ σε 20 λεπτά. Στο άλλο παιχνίδι της εβδομάδας (στη νίκη επί του Πέπερνταϊν με 62-50) είχε 2 πόντους, 1/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 11 λεπτά.

Νικ Παύλος

Μετά την καλύτερη εμφάνιση της κολεγιακής καριέρας του, ο Παύλος είχε άλλες τρεις αξιόλογες παρουσίες την περασμένη εβδομάδα, ξεκινώντας στην αρχική πεντάδα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο στις ήττες από το Γουέστερν Καρολάινα (69-72) και από το Απαλάτσιαν Στέιτ (70-83). Σε αυτά τα δύο ματς είχε συνολικά 17 πόντους, 3/3 βολές, 5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 λάθος σε 63 λεπτά. Στον αγώνα της Τετάρτης με το Γουόφορντ (71-52 οι Σπαρτιάτες) ο ομογενής σμολ φόργουορντ επέστρεψε στον πάγκο, έχοντας 5 πόντους, 2/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 22 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Επειτα από 12 συνεχόμενους αγώνες στη βασική πεντάδα του Νέιβι, ο ομογενής φόργουορντ επέστρεψε στον πάγκο. Στην ήττα από το Λαφαγιέτ (47-64) έπαιξε 19 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους, 2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ στον αγώνα με το Χόλι Κρος (47-62) δεν επιχείρησε σουτ, μάζεψε 2 ριμπάουντ και υπέπεσε σε ένα λάθος σε 12 λεπτά.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Τζάρεντ Δημάκος, Πάρις Μαραγκός, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν στους αγώνες των κολεγίων τους.